آموزشی, اتوماسیون در صنعت

کاتالوگ پی ال سی دلتا (به صورت جامع و کاربردی)

کاتالوگ پی ال سی دلتا

کنترلرهای منطقی برنامه ریزی شونده یا همان پی ال سی ها (PLC) یکی از مهمترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی هستند که مهمترین و پرفروش ترین آن پی ال سی دلتا محسوب می شود. پی ال سی های دلتا خود به سه دسته بسیار مهم پی ال سی دلتا سری DVP، پی ال سی دلتا سری AS و پی ال سی دلتا سری AH (وارد ایران نمی شود و بجای آن سری AS به فروش می رسد) تقسیم بندی می گردند که هر کدام به زیر شاخه های گوناگون تقسیم شده، ویژگی های خاص خودشان را دارند.

در ادامه قصد داریم معرفی جامع و کاملی را به شکل کاتالوگ پی ال سی دلتا به زبان فارسی در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

کاتالوگ پی ال سی دلتا سری DVP

پی ال سی های دلتا سری DVP به سه دسته استاندارد (ES)، اسلیم (S) و موشن (MC) تقسیم بندی می شوند. این سری از DELTA PLC جزو پرکاربردترین و پرمصرف ترین نمونه های پی ال سی های دلتا محسوب می شود که از جمله ویژگی های مهم آن می توان به سرعت و پایداری بالا در عملکرد، کارکرد مطمئن و قابل اطمینان با ضریب خطای پایین، قیمت بهینه و مناسب و کاربرد گسترده اشاره کرد.

اگر مصارف متوسط و معمولی در نظر دارید، سرعت بالای سری DVP پی ال سی دلتا خیره کننده خواهد بود. در صورتی که در حوزه آموزش PLC دلتا مهارت داشته باشید، کار کردن با این دستگاه ها برای شما ساده تر خواهد بود. در ادامه انواع مختلف پی ال سی دلتا سری DVP را به همراه جداول مربوطه مشاهده می کنید.

کاتالوگ پی ال سی دلتا سری DVP

پی ال سی های سری S (اسلیم)

در این بخش از کاتالوگ پی ال سی دلتا به بررسی پی ال سی های سری S می پردازیم که برنامه نویسی آنها با نرم افزارهای WPLSOFT و ISPSoft انجام می گیرد. مزیت این نوع پی ال سی ها همانطور که از نامشان مشخص است ابعاد کم با قابلیت استفاده در فضاهای کوچک، قیمت عالی در مقایسه با کارایی و عملکرد، تنوع بالا و تعداد قابل قبول ورودی و خروجی و متنوع بودن آنهاست.

از پی ال سی های S از سری DVP می توان در دستگاه های اره اتوماتیک، ماشین آلات ریسندگی، دستگاه های بسته بندی، کنترل PID دما و رطوبت و غیره اشاره کرد. پورت های انتخابی نیز بسته به مدل انتخاب شده از نوع مینی USB، اترنت، RS-485 و RS-232 هستند. جدول زیر نمونه ای از مشخصات فنی از مدل های مختلف پی ال سی های سری S است:

پی ال سی های سری S (اسلیم)

در جدول زیر ماژول های افزایشی ورودی/خروجی دیجیتال سری S را مشاهده می کنید:

ماژول های افزایشی ورودی/خروجی دیجیتال سری S

ماژول های آنالوگ قابل نصب به پی ال سی دلتا DVP سری S از سمت راست به شرح زیر هستند. در مدل S می توانید از سمت راست 8 ماژول آنالوگ و دما علاوه بر ماژول های دیجیتال اضافه نمایید که تنظیمات آنها کاملا نرم افزاری و از طریق PLC است.

ماژول های آنالوگ قابل نصب به پی ال سی دلتا DVP سری S

ماژول های آنالوگ قابل نصب به پی ال سی دلتا DVP سری S از سمت چپ به شرح زیر هستند. این ماژول به تعداد 8 عدد از سمت چپ قابل نصب هستند چرا که ماژول های دیجیتال فقط از سمت راست اضافه می شوند. ماژول های آنالوگ نصب شونده از سمت چپ شامل DVP-12SA2، DVP-12SE، DVP-20SX2 و DVP-28SV هستند.

ماژول های آنالوگ قابل نصب به پی ال سی دلتا DVP

ماژول های دما سری S قابل نصب به پی ال سی از سمت راست شامل ماژول های زیر هستند:

 • ماژول ترموکوپل

ماژول ترموکوپل

 • ماژول RTD

ماژول RTD

 • ماژول لودسل

ماژول لودسل

 • ماژول پورت های RS-485

ماژول پورت های RS-485

 • ماژول اترنت

ماژول اترنت

 • ماژول CANOpen

ماژول CANOpen

 • ماژول پروفیباس

ماژول پروفیباس

 • ماژول DeviceNet

ماژول DeviceNet

پی ال سی های سری استاندارد (ES، EC، EX و..)

پی ال سی استاندارد دلتا سری DVP هم یکی دیگر از مدل های عرضه شده به بازار است که برای ارتقای اتوماسیون صنعتی بوده و به کمک آن می توان بالاترین میزان تولید را تجربه کرد. این مدل ها تا 80 نقطه خروجی و ورودی متفاوت در مدل های ES3 دارند و در برخی نمونه های آن می توانید ظرفیت برنامه و ثبت داده های بزرگتر را تجربه داشته باشید. تصویر زیر نمونه ای از پی ال سی استاندارد دلتا مدل ES3 است:

پی ال سی های سری استاندارد

 • EC3 یا سری اقتصادی و کامپکت

این سری از پی ال سی های دلتا DVP امکان مانیتورینگ مجزا از فوتو ترانزیستور، سوئیچ نزدیکی، سنسوری نوری، شاخص و سنسور روشنایی را به اپراتور می دهند. این سری ها با پورت سریال می توانند به کلیه پی ال سی ها و اینورتر های فرکانس بالا و غیره وصل شوند. ورودی و خروجی ها تعداد ثابتی دارند و نمی توان تعداد آنها را بیشتر کرد. کاربرد عمده این سری ها در واحد های کنترلی کوچک توابع مراقبتی و اتوماسیون های ساختمانی است. در ادامه یک نمونه به همراه جدول مشخصات را مشاهده می کنید:

EC3 یا سری اقتصادی و کامپکت

 • ES2

ویژگی این سری انعطاف بالا در پذیرش انواع اکسپنشن یا کارت توسعه است مثل ورودی/خروجی دیجیتال، ورودی/خروجی آنالوگ، ماژول دما و غیره. در تصویر زیر یک نمونه به همراه جدول مشخصات را مشاهده می کنید:

مدل استاندارد پی ال سی ES2

 • EX2

در ادامه بررسی کاتالوگ پی ال سی دلتا به سری های EX2 از پی ال سی استاندارد دلتا می رسیم که برای کنترل پیوسته پایه کاربرد دارند و سایز کوچکی هم دارند. مقرون به صرفه است و اثر بخشی بالایی در فرایند های اتوماسیونی ایفا می کند. کاربرد عمده آن در تزریق قالب، ماشین های بسته بندی، سیستم تهویه، سیستم لجستیک و ماشین آلات دقیق نساجی است. تصویر زیر یک نمونه با جدول مشخصات است:

مدل استانداردکاتالوگ پی ال سی دلتا طرح EX2

پی ال سی های سری موشن کنترل یا کنترل حرکت

مدل سوم از پی ال سی های دلتا سری DVP، موشن کنترل یا کنترل حرکت هستند که به دو دسته عمومی (General) و چند محوره (Multi-Axis) تقسیم بندی می شوند که هر یک مدل های خاص خودشان را دارند. مثلا سری عمومی می توان به DVP-10PM00M یا DVP20PM00D/M/DT اشاره کرد. همچنین در نظر بگیرید که بازار کار اتوماسیون صنعتی بسیار متنوع است، این فضا به شدت مهارتی بوده و در صورت حرفه ای شدن در آن می توانید به سرعت رشد کنید.

در ادامه مباحث معرفی سری چند محوره می توان به مدل های DVP10MC11T یا DVP15MC/DVP50MC اشاره کرد. در زیر یک نمونه از پی ال سی های موشن کنترل دلتا مدل DVP20PM00D و DVP20P00M را به همراه مشخصات فنی مشاهده می کنید که کاربرد آنها در ماشین مخصوص (G-Code)، دستگاه برش در حرکت (Rotary Cutter و Flying Shear)، ردیف چین سیم و کابل، فیدر پرس و غیره است:

پی ال سی های سری موشن کنترل یا کنترل حرکت

تصویر به همراه جدول مشخصات فنی یک مدل از پی ال سی دلتا موشن کنترل از نوع چند محوره را نشان می دهد که کاربرد آنها در ماشین مخصوص (G-Code)، دستگاه برش در حرکت (Rotary Cutter و Flying Shear)، ردیف چین سیم و کابل، فیدر پرس و غیره است:

مدل از پی ال سی دلتا موشن کنترل چند محوره

کاتالوگ پی ال سی دلتا سری AS

پی ال سی های دلتا سری AS از نوع کنترلرهای حد متوسط ماژولار کامپکت با عملکرد بالا و چند منظوره ای هستند که برای کلیه تجهیزات اتوماسیون صنعتی کاربرد دارند. سی پی یو های 32 بیتی SoC توسط شرکت دلتا در نظر گرفته شده که سرعت اجرایی را تا 40K steps/ms بالا برده است. نکته بسیار مهم در خصوص این پی ال سی ها این است که پوزیشن کنترل یا کنترل موقعیت یابی دقیق را برای 8 محور به کمک شبکه حرکتی CANopen و برای 6 محور با کمک پالس کنترل (200 کیلوهرتز) انجام می دهند.

پی ال سی های دلتا سری AS در کلیه تجهیزات اتوماسیونی مثل کارخانجات تولید لوازم الکترونیکی، برچسب زنی، بسته بندی مواد غذایی و ماشین و دستگاه های پارچه بافی استفاده می شوند. همانطور که در کاتالوگ پی ال سی دلتا سری AS نوشته شده این سری ها مجهز به شبکه ارتباطی EtherNet/IP و CANOpen هستند تا انتقال اطلاعات را با سرعت بسیار بالا انجام دهند.

شما می توانید برای برنامه نویسی این سری از پی ال سی های دلتا از نرم افزار ISPSoft کمک بگیرید که کانفیگوراسیون شبکه و سخت افزاری سریعی برقرار کرده و حاوی بلوک های عملکردی گسترده و پیش فرض برای صنایع مختلف است. همچنین این نرم افزار پسورد چند لایه برای افزایش امنیت سیستم ها در اختیار شما قرار می دهد.

کاتالوگ پی ال سی دلتا سری AS

بد نیست بدانید که پی ال سی های سری AS خود مشتمل بر دو نوع استاندارد و موشن هستند که هر یک انواع محصولات مختلف را شامل می شوند.

کاتالوگ پی ال سی دلتا سری AH

پی ال سی های دلتا سری AH جزو نمونه های پیشرفته و سطح بالا محسوب می شود که بخاطر بلوک های کارکردی متنوع یا FB، نرم افزارهای یکپارچه و کارکرد خارق العاده از توجه خاصی در صنعت اتوماسیون برخوردار شده است. با کمک پی ال سی سری AH برای کنترل و مدیریت دستگاه ها و ماشین های مختلف که دقت و سرعت بالا اهمیت داشته باشد بسیار مهم است. بد نیست بدانید که این نوع از PLC ها قابلیت Redundancy کنترلر و منبع تغذیه هستند و امکان شبکه کردن آنها با فیبر نوری تا 2 کیلومتر هم وجود دارد.

در کاتالوگ پی ال سی دلتا سری AH درج شده که برنامه نویسی آنها از طریق نرم افزار ISPSoft است و از زبان های برنامه نویسی FBD، SFC، LD، ST و IL پشتیبانی می کند. ویژگی بسیار خاص سری AH در DELTA PLC خاصیت hot-swap برای ماژول های دیجیتال ورودی/خروجی و ماژول های آنالوگ است تا اگر در این ماژول های خطایی اتفاق افتاد بدون نیاز به توقف عملکرد CPU یا سیستم، بتوانید ماژول های معیوب را تعویض کرده و جدید را جایگزین کنید. CPU های این سری از پی ال سی دلتا در مدل های EN و RS2 هستند.

نکته بسیار مهم: پی ال سی دلتا سری AH وارد کشور نمی شود و به جای آن می توانید از پی ال سی های سری AS استفاده کنید که انواع مدل های آن توسط آزند اتوماسیون به عنوان نمایندگی رسمی محصولات پی ال سی دلتا در لاله زار تهران و مشهد به فروش می رسند.

کاتالوگ پی ال سی دلتا سری AH

نتیجه گیری

در این مطلب کاتالوگ پی ال سی دلتا در سه سری مختلف را به طور کامل بررسی کردیم. شما می توانید برای خرید هر کدام از سری های DVP و AS از طریق سایت آزند اتوماسیون  اقدام کنید، شرکت آزند نمایندگی رسمی محصولات دلتا در ایران می باشد. دفاتر نمایندگی مجموعه در لاله زار تهران و مشهد بوده، همچنین اطلاعات بیشتر برای دسترسی بهتر شما مشتریان گرامی مثل شماره تماس برای ارتباط با کارشناسان در سایت قرار گرفته است.

نویسندگان

علیرضا قانع

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *