آموزشی

دانلود مثال های کاربردی plc دلتا رایگان (همراه با فیلم و تصویر)

راه اندازی استپ موتور 5 ولتی

با توجه به مواردی که در خصوص آموزش پی ال سی دلتا به شما عزیزان داده شد در این قسمت قصد داریم  به صورت بلاعوض این نکات را بیان کنیم، به این ترتیب دانلود مثال های کاربردی plc دلتا رایگان در اختیار شما خواهد بود و آنها را به همراه پاسخ کامل برایتان بررسی کرده ایم. پس از بررسی تمامی این نمونه ها در صورتی که سوالی داشتید می توانید از کارشناسان فنی ما بپرسید و ما نیز در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

با دیدن آموزش و خرید پی ال سی دلتا، به راحتی می توانید از ظرفیت این قطعات قابل برنامه ریزی برای افزایش سطح کارآمدی خط تولید و … سیستم های خود بهره بگیرید.

مثال های کاربردی PLC دلتا

مثال های زیر پرکاربردترین نمونه ها برای پی ال سی دلتا هستند:

مثال اول

برای اتصال انکدر به PLC دلتا مدل AS300 باید چه تنظیماتی اعمال کرد؟

پاسخ

همانطور که در فیلم زیر مشاهده می کنید همه مراحل اتصال 4 انکدر به کانتر های سرعت بالای سخت افزاری 2 فاز، 2 ورودی سی پی یو AS332T دلتا و نکات مدنظر برنامه نویسی ISPSoft انجام شده است. طبق این برنامه 4 وقفه ای که برای کانتر های سرعت بالای سخت افزاری است فعال می گردند. در فیلم زیر می توانید محیط برنامه نویسی ISPSoft به همراه سخت افزار AS300 و انکدرها و شیوه اتصالات را به طور کامل ببینید و شیوه اجرای برنامه روی PLC را مشاهده کنید.

تنظیمات اتصال انکدر به plc دلتا مدل AS300

مثال دوم

به منظور راه اندازی استپ موتور 5 ولتی با کنترلری که پالس خروجی 24 ولت دارد بهترین روش چیست؟

پاسخ

برای کم کردن ولتاژ 24 به 5 ولت از مقاومت 2.2 K استفاده کرده و با خروجی پالس کنترلر و خروجی دایرکشن کنترلر سری کنید. پس از آن به ورودی پالس و دایرکشن درایو استپ موتور وصل نمایید. دقت داشته باشید که PLC دلتا مدل AS324 خروجی دیفرانسیلی 5 ولت دارد و به این مقاومت نیازی هم ندارد.

در ابتدای متن شکل راه اندازی درایو استپ موتور Autonics 5 ولت و پی ال سی دلتا را مشاهده می کنید.

مثال سوم، در بخش دانلود مثال های کاربردی plc دلتا رایگان

چطور می توان بیت خاصی از یک رجیستر را یک کنیم؟

پاسخ

با دستور BOUT یا BEST به راحتی امکان پذیر است:

BOUT D n

BEST D n

با کمک این دو دستور امکان یک کردن بیت دلخواه شما از حافظه D که شاید یک رجیستر، کانتر، تایمر یا ورودی خروجی ها (KnX, KnY) باشد به وجود می آید. اگر از دستور 16 بیتی استفاده می کنید n می تواند مقادیری بین 0 تا 15 باشد و اگر از دستور 32 بیتی استفاده خواهید کرد (DBOUT, DBEST) n می تواند مقادیری بین 0 تا 31 باشد.

شیوه یک کردن بیت خاصی از یک رجیستر

مثال چهارم

برای خواندن ورودی آنالوگ جریانی در پی ال سی مدل DVP-10SX به چه تنظیماتی نیاز داریم؟

پاسخ

باید V+ و I+ کانال مربوط را مشابه تصویر زیر Jump کنید.

نکته: در PLC مدل DVP-10SX برعکس مدل 20SX2 نیازی به کانفیگ نرم افزاری برای خواندن ورودی آنالوگ جریانی نیست. با Jump کردن V+ و I+ و اتصال ورودی جریانی می توانید مقادیر ورودی در رجیسترها را طبق جدول زیر بخوانید. بازه مقادیر دیجیتال برای ورودی جریانی -20 تا 20 میلی آمپر در بازه -1000 تا 1000 است.

خواندن ورودی آنالوگ

مثال پنجم

برای خواندن ورودی آنالوگ جریانی در PLC مدل DVP-20SX2 به چه تنظیماتی نیاز داریم؟

پاسخ

در فیلم آموزشی زیر مشاهده می کنید که کانال اول خروجی برای تولید جریان 4 تا 20 میلی آمپر و کانال اول ورودی برای خواندن جریان ورودی 4 تا 20 میلی آمپر کانفیگ شدند. اما اگر کانال ورودی یا خروجی جریانی باشد، یک کردن بیت متناظر در رجیستر D1115 کافیست. از طرفی بازه ورودی/خروجی های جریانی به شکل پیش فرض بین 0 تا 20 میلی آمپر است و برای اینکه روی حالت 4 تا 20 میلی آمپر تنظیم کنید باید بیت مربوطه را در رجیستر D1115 یک کنید.

نکته 1: برای خواندن ورودی جریانی باید پایه های V+ و I+ را Jump کنید.

نکته 2: مقدار 4 تا 20 میلی آمپر در خروجی در بازه 0 تا 4000 و در ورودی در بازه 0 تا 2000 است.

خواندن ورودی آنالوگ جریانی در plc

مثال ششم

در دانلود مثال های کاربردی plc دلتا رایگان، کانتر پایین شمار در PLC دلتا کدام کانتر ها هستند؟

پاسخ

از کانتر های 32 بیتی به شکل up/down استفاده می کنند و مثل شکل زیر امکان استفاده از C200 تا C232 وجود دارد. با ست شدن فلگ مختص به هر کانتر، شمارش به صورت نزولی است.

کانتر پایینی در پی ال سی دلتا

مثال هفتم

برای اسکیل کردن تناسبی مقادیر از یک بازه به بازه دلخواه از دستور SCLP استفاده می کنند آیا امکان محاسبه خروجی به صورت اعشاری وجود دارد؟

پاسخ

بله اگر فلگ M1162 فعال شود محاسبات به شکل اعشاری خواهد بود و برای هر کدام از عملوندهای این دستور، دو رجیستر 16 بیتی در نظر می گیرند.

نمونه استفاده از دستور SCLP

مثال هشتم

چطور و با چه دستوراتی می توانیم در برنامه نویسی پی ال سی های دلتا، کرنومتری بسازیم که قابلیت توقف و ادامه شمارش داشته باشد؟

پاسخ

ما در پاسخ به این سوال، با دو روش روبرو هستیم که به ترتیب عبارتند از:

روش اول

با کمک دستور INC و لبه بالا رونده فلگ پالس M1013 امکان ساخت یک کرنومتر با ویژگی توقف و ادامه شمارش وجود دارد. فلگ M1013 پالس 1s ایجاد کرده و در دستور INC زمان بر حسب ثانیه ذخیره خواهد شد. از فلگ های M1012، M1011 و M1014 هم به عنوان فلگ های تولید کننده پالس با واحدهای متفاوت استفاده کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که با ON شدن فلگ MO شمارش شروع شده و با ON شدن فلگ M1 کرنومتر متوقف شده یا ریست می گردد.

نکته: اگر کرنومتر با دقت بالا نیاز دارید از فلگ M1011 با پالس 1 میلی ثانیه و از فلگ M1012 با پالس 100 میلی ثانیه استفاده کنید و برای واحدهای زمانی بزرگتر از فلگ M1014 با پالس 1 دقیقه استفاده نمایید.

دستور ساخت پی ال سی کرنومتری

روش دوم

با کمک دستور HOUR می توان کرنومتری با قابلیت توقف و ادامه شمارش ساخت که یک دستور مقایسه زمان بر حسب 1 ساعت است اما برای محاسبه زمان هم کاربرد دارد. طبق این دستور در D1 ساعت و در D1 + 1 زمان برحسب ثانیه ذخیره می گردد. مقدار ماکزیمم زمان محاسبه شده در دستور هم در پارامتر S1 قرار خواهد گرفت. هر زمانی که مقدار اندازه گیری زمان در D1 مساوی با مقدار S1 شود خروجی D2 را فعال خواهد کرد.

استفاده از دستور HOUR برای کرنومتری با قابلیت توقف و ادامه شمارش

مثال نهم

آدرس دهی به ورودی و خروجی های کارت دیجیتال چگونه است؟

پاسخ

آدرس ورودی در کارت های دیجیتال از X20 تا X27 و سپس از X30 تا X37 و همچنین از X70 تا X77 است. چون آدرس ورودی ها در مبنای 8 است بنابراین آدرس بعدی از X100 خواهد بود و به شکل X100 تا X107 است. آدرس دهی به خروجی های کارت دیجیتال هم دقیقا همین شکل است منتها به صورت Y20 تا Y27 الی آخر.

در تصویر زیر تعداد ورودی + تعداد خروجی های قابل افزایش در PLC های سری S را می بینید:

آدرس دهی ورودی و خروجی کارت دیجیتال

مثال دهم

چطور نوع تیغه ها را می توان در برنامه WPLSoft تغییر دهیم؟

پاسخ

طبق شکل زیر برای این منظور از منوی Search گزینه Replace را بزنید و در فیلد Search Device Name اسم تیغه اولیه و Type آن را بزنید و فیلد Replace Device Name را روی همان تیغه با Type مورد نظرتان بگذارید و گزینه Replace را بزنید. این روش برای جایگزین کردن تیغه های حساس به لبه هم کاربرد دارد.

تغییر نوع تیغه ها در برنامه WPLSoft

مثال یازدهم

در نرم افزار WPLSoft چطور می توان برای کلیدها کامنت گذاشت؟

پاسخ

برای گذاشتن کامنت از منو Comment گزینه Edit Device Comments را بزنید و کامنتی که مدنظر دارید را برای المانی که می خواهید بگذارید. برای نمایش دادن کامنت، از منوی View گزینه Show Comment را انتخاب کنید.

مثال دوازدهم

چطور روی برنامه پی ال سی دلتا پسورد بگذاریم به شکلی که نتوان برنامه را از روی PLC آپلود کرد؟

پاسخ

بعد از اینکه برنامه را دانلود کردید و پسورد را مشخص کردید، تیک گزینه Enable Limited Times را بزنید. عدد مقابل آن یعنی یک کاربر تا چند بار می تواند پسورد را اشتباهی وارد کنید تا پس از آن PLC قفل شود.

قرار دادن پسورد در برنامه plc

مثال سیزدهم

رجیسترهای ماندگار (Latched) در PLC مدل 14SS2 چه آدرس هایی دارند؟

پاسخ

رجیسترهای ماندگار پی ال سی مدل 14SS2 شامل D408~D599 و D2000~D3919 هستند. در حالت کلی برای اینکه بفهمید آدرس رجیسترهای ماندگار در پی ال سی چیست، باید در نرم افزار WPLSoft پس از انتخاب مدل PLC، از منو View گزینه System Block را بزنید تا پنجره ای مطابق تصویر زیر باز شود که در آن از طریق قسمت Retentive Range امکان مشاهده رجیسترهای ماندگار وجود دارد.

رجیسترهای Latched در PLC مدل 14SS2

مثال چهاردهم

چطور می توانیم مشکل ارتباط با PLC از طریق PC را رفع کنیم؟

پاسخ

از منو Option قسمت Communication Setting چک کنید که آیا کابل پروگرم شناسایی شده یا خیر. اگر شناسایی شده بود و کماکان مشکل در برقراری ارتباط داشتید، از قسمت Device Manager سیستم بخش Ports روی پورت شناخته شده دو بار کلیک نمایید. در صفحه ایجاد شده از تب Port Setting گزینه Advanced را انتخاب کرده و شماره COM Port را تغییر دهید.

حتما دقت کنید که برای متصل شدن به PLC حتما Station number پی ال سی را در صفحه Communication Setting به درستی وارد کنید. با کلیک بر روی این لینک هم می توانید فایل راهنما را دانلود و مطالعه کنید.

مثال پانزدهم

برای محاسبه کردن تانژانت زاویه برحسب درجه از چه دستوری استفاده کنیم؟

پاسخ

برای محاسبه تانژانت زاویه برحسب رادیان یا درجه از دستور DTAN استفاده کنید. اگر زاویه برحسب درجه است M108 را فعال نمایید اما اگر برحسب رادیان است M1018 را غیر فعال کنید.

نکته: دستور DTAN و کلیه دستورات مثلثاتی بر اساس مقادیر اعشاری هستند پس طبق تصویر زیر با دستور DFLT عدد زاویه را به شکل اعشاری در دستور استفاده کنید. این نمونه از جمله بخش های دانلود مثال های کاربردی plc دلتا رایگان می باشد.

محاسبه کردن تانژانت زاویه برحسب درجه

مثال شانزدهم

چطور می توان با چندین HMI، پی ال سی را کنترل کرد؟

پاسخ

یکی از روش هایی که می توانید از آن برای کنترل برنامه پی ال سی استفاده کنید، با کمک چندین HMI و قابلیت Multi Drop است. اگر از این روش استفاده می کنید HMI ها باید مجهز به پورت اترنت باشد. فقط HMI HOST به کمک شبکه مدباس به پی ال سی ها وصل می گردد. HMI های کلاینت از طریق اترنت به HMI HOST وصل می گردند.

با کلیک بر روی لینک می توانید فایل تنظیمات مورد نیاز برنامه DOPSoft را دانلود کنید.

مثال هفدهم

برای اتصال انکدر به PLC مدل DVP-28SV2 باید چه تنظیماتی را اعمال کرد؟

پاسخ

برای اتصال انکدر به PLC از نوع DVP-28SV2 از کانتر های سرعت بالای سخت افزاری باید استفاده کرد. این نوع کانتر ها برای شمارش نیاز به یک Start دارند که می تواند از نوع داخلی (از طریق فلگ های خاص هر کانتر) یا خارجی (از طریق ورودی های PLC) باشد. برای مطلع شدن از شماره فلگ های داخلی مربوط به Start کانتر های سرعت بالای سخت افزاری و شماره ورودی PLC مربوط به Start آنها می توانید از Wizard نرم افزار قسمت High Speed Counter کمک بگیرید.

از طرفی می توانید Start خارجی کانتر سرعت بالا را Disable کنید تا Start کانتر فقط به کمک فلگ های داخلی صورت بگیرد. با این کار ورودی که در Wizard به عنوان Start کانتر سرعت بالا سخت افزاری در نظر گرفته می شود، کارکرد سابق Start خارجی را برای کانتر سرعت بالا ندارد و می توان از این ورودی PLC برای سایر کاربردها نیز استفاده نمود.

کانتر های گفته شده در این مدل PLC، یک RESET هم دارند که از طریق فلگ های داخلی یا با ورودی های PLC انجام می شود. همه مواردی که در خصوص Start آنها توضیح دادیم در مورد RESET هم صدق می کند.

مثال هجدهم

در پی ال سی دلتا می توانیم با فعال کردن یکی از ورودی ها، پی ال سی را Run و با غیر فعال کردن آن Stop کنیم؟

پاسخ

بله امکان پذیر است. فلگ M1035 را فعال کنید تا بتوانید از ورودی X7 پی ال سی به عنوان سوییچ کردن بین Run و Stop استفاده نمایید. فلگ M1035 یک نوع فلگ latch است. در تصویر زیر مشاهده می کنید:

فعال کردن پی ال سی با یک ورودی

مثال نوزدهم

با کدام دستور در پی ال سی های سری دلتا، مقادیر رجیسترهای متوالی را با یکدیگر جمع کنیم؟

پاسخ

با کمک دستور WSUM در پی ال سی های دلتا به راحتی این کار امکان پذیر است:

WSUM S n D

در عملوند اول (S) آدرس اولین رجیستر را وارد کنید و در عملوند دوم (n) تعداد رجیسترها را مشخص نمایید. حاصل جمع n رجیستر متوالی تعیین شده در D ذخیره خواهد شد.

دستور جمع کردن مقادیر پی ال سی های سری

مثال بیستم

آیا در پی ال سی های دلتا دستوری برای کنترل حرکت دو محور سروو وجود دارد؟

پاسخ

بله، با کمک PLC مدل های SA2، ES2، SX2، SV2، SE و دستورات Interpolation امکان کنترل حرکت خطی و منحنی دو سروو موتور در مد کنترلی پالس – دایرکشن وجود دارد.

مثال بیست و یکم

چطور با HMI دیتا مربوط به پی ال سی یا سایر تجهیزات را ذخیره کنیم؟

پاسخ

با دستورات Historical و تنظیمات مربوطه امکان ذخیره سازی رجیسترهای PLC یا سایر تجهیزات روی فلش مموری یا SD card یا حافظه داخلی HMI وجود دارد. فایلی آماده شده که در آن تنظیمات مورد نیاز HMI و قابلیت های آن برای ذخیره سازی دیتا را توضیح داده است.

برای دریافت فایل مرتبط با چگونگی ذخیره سازی دیتا در پی ال سی کلیک کنید.

مثال بیست و دوم

رجیسترهای مربوط به RTC (سال، ماه، روز، ساعت، دقیقه، ثانیه، روز از هفته) در پی ال سی مدل AS300 کدام هستند و چطور می توانیم ساعت داخلی PLC را تنظیم کنیم؟

پاسخ

همانطور که در تصویر زیر هم مشاهده می کنید، رجیسترهای خاص RTC داخلی PLC، رجیسترهای SR391 تا SR397 هستند. برای تنظیم ساعت داخلی PLC دو روش وجود دارد:

روش اول

برای اجرا می توانید از دستور TWR کمک بگیرید.

روش دوم

از منو Tools نرم افزار ISPSoft، گزینه SET RTC را بزنید تا ساعت داخلی PLC با ساعت کامپیوتر شما سینک شود.

تنظیم ساعت داخلی plc

مثال بیست و سوم

آیا می توانیم با پی ال سی که کاربر Station Number آن را نمی داند ارتباط برقرار کنیم؟

پاسخ

بله. برای این منظور در منو Option، وارد قسمت Communication Setting شده و Station Number را صفر بگذارید و Auto-detect را انتخاب نمایید. بر این اساس ارتباط بین کامپیوتر و پی ال سی برقرار شده و می توانید روی PLC برنامه دانلود کرده یا برنامه روی آن آپلود کنید. اکنون می توانید برای اطلاع از Station Number پی ال سی، مقدار رجیستر D1121 را برای COM1 و COM2 و یا مقدار D1255 را برای COM3 بخوانید.

شیوه ارتباط با مدلی که کاربر شماره plc ایستگاه را ندارد

مثال بیست و چهارم

آیا امکان استفاده از خروجی های ترانزیستوری PLC و کارت خروجی دلتا به شکل PNP وجود دارد؟

پاسخ

بله امکان پذیر است. علاوه بر PLC و کارت اکسپنشن با خروجی NPN، موارد زیر با خروجی ترانزیستوری PNP هم وجود دارند:

DVP12SS211S  6I/6O, PNP Output

DVP28SV11S2  16I/12O, transistor output, PNP Output

DVP16SP11TS  8I/8O extension, PNP type, transistor output

مثال بیست و پنجم

دلیل اینکه در کاتالوگ DVP04AD_S نوشته شده که امکان استفاده از پورت RS485 در حین اینکه به PLC وصل است وجود ندارد؟

پاسخ

چون پورت RS485 وقتی به پی ال سی اکسپند شده متصل است غیر فعال می گردد و هنگامی که به پی ال سی متصل نباشد فعال می گردد.

مثال بیست و ششم

چکار کنیم تا پی ال سی ما ماژول اکسپنشن را بشناسد؟

پاسخ

برای اینکه پی ال سی شما کارت دیجیتال را بشناسد به تنظیمات خاصی نیاز ندارید فقط کافیست ورودی و خروجی ها را درست شماره گذاری کرده باشید. برای همه پی ال سی های سری S مثل 12SE، 28SV2، 14SS2 و غیره برای اولین کارت دیجیتال شماره خروجی ها از Y20 تا Y27، کارت بعدی از Y30 تا Y37 و به همین رویه از شماره 40، 50، 60، 700، 100، 110 و غیره و ورودی های X به همین منوال دقیقا شماره گذاری می شوند.

کارت های آنالوگ از سمت راست اضافه می شوند و شماره گذاری آنها از سمت راست از شماره K0 تا K7 و از سمت چپ از K100 تا K107 است.

مثال بیست و هفتم

LED مربوط به Error در پی ال سی روشن است آیا می توانیم کد ارور را بخوانیم؟

پاسخ

بعد از دانلود برنامه روی پی ال سی در صورتی که برنامه خطا یا ارور داشته باشد فلگ M1004 فعال خواهد شد و LED مربوطه روشن می گردد. کد ارور در رجیستر D1004 ذخیره می گردد که علت رخداد آن در جدول کد ارورهای پی ال سی مشخص شده است.

مثال بیست و هشتم

چطور می توانیم شبکه مدباس را به پروفیباس مرتبط کنیم و برعکس؟

پاسخ

با کمک ماژول RTU_PD01 امکان ارتباط بین شبکه مدباس و پروفی باس وجود دارد. این ماژول به تنهایی به عنوان یک CPU استفاده شده و امکان کنترل تعدادی ورودی و خروجی را دارد.

تعداد رجیسترها: ارسال و دریافت 100 بایت

تعداد نقاط شبکه: 125~1

نتیجه گیری

در این مطلب تلاش کردیم تا با کمک مثال های بسیار کاربردی و پاسخ های خلاصه و مفید به درک هر چه بهتر و بیشتر شما از پی ال سی های دلتا کمک کنیم. دانلود مثال های کاربردی plc دلتا رایگان در دسترس شما قرار گرفته است. همچنین شما می توانید سوالات خود را در این خصوص با کارشناسان ما در مجموعه بزرگ آزند اتوماسیون مطرح کنید.

نویسندگان

علیرضا قانع
مائده فقیهی
مهشید علینقیان

5/5 - (1 امتیاز)

2 نظر در “دانلود مثال های کاربردی plc دلتا رایگان (همراه با فیلم و تصویر)

 1. آواتار ساسان ساسان گفت:

  سلام
  بسیار عالی
  یه سوال درم . ممنون میشم بی زحمت راهنمایی بفرمایید . من یه کابل برنامه دلتا خرید کردم مدل USB که سمت پی ال سی دو تا سر داره یکی گرد و یکی هم 9پین سریال . الان سر گرد رو به PLC وصل می کنم و سر 9 پین رو به HMI دلتا مدل DOP-107BV وصل می کنم . الان می خوام همزمان برنامه دانلود کنم اونور هم از HMI خروجی رو ببینم ولی میزنه ارتباط میسر نیست . آیا این کابل برای همین کار هستش یا سر 9 پین برای کار دیگه ای هستش ؟!! اگر مثبت تنظیمات خاصی باید انجام بدم ؟

  1. آواتار آزند آزند گفت:

   سلام و وقت بخیر آقای ساسان عزیز
   احتمالا شما کابل پروگرم دلتا UC-PRG020-12A را خریداری نمودید که کابل اورجینال دلتا می باشدیک مقداری به صورت همزمان استفاده کردن از این کابل برای شما سخت هست لطفا با کارشناسان آزند اتوماسیون ارتباط بگیرید راهنماییتون میکنن.
   پیشنهاد ما این هست یک کابل سریال مجزا تحت عنوان کابل سریال UC-MS030-06A-GM تهیه کنید جهت ارتباط هر نوع پی ال سی دلتا سری DVP بسیار مناسب می باشد.و این کابل بسیار ارزان می باشد.و این برای ارتباط RS-232 بین پی ال سی دلتا و اچ ام آی دلتا مدل DOP107BV بسیار مناسب می باشد
   برای بررسی قیمت و خرید پی ال سی دلتا می توانید به صورت حضوری نیز به آزند اتوماسیون که نمایندگی دلتا در لاله زار می باشد مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *