آموزشی

بازار کار اتوماسیون صنعتی چطور است؟

بازار کار اتوماسیون صنعتی

با ورود اتوماسیون های صنعتی به بازار صنایع مختلف، نیاز به حضور نیروی کار انسانی کاهش پیدا کرده و در مقابل نیاز به نیروی متخصص برای مدیریت دستگاه های کنترل کننده ماشین آلات افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر بازار کار اتوماسیون صنعتی به شدت داغ می باشد.

داشتن مهارت کار با تجهیزات اتوماسیون صنعتی کمک می کند تا اگر علاقه مند به کار با این دستگاه های رباتی هستید، سریع تر جذب بازار کار شوید.

از کجا باید آموزش پی ال سی را شروع کرد؟

انجام کارآموزی برای ورود به بازار کار اتوماسیون صنعتی

برای ورود به هر کار فنی نیاز است که مهارت و آموزش لازم را در آن بخش ببینید. برای کارشناس شدن در بخش پی ال سی دلتا شما باید در بخش های زیر آموزش فنی مناسب را دیده باشید.

 • کار با تابلو های صنعتی هیدرولیک و پنوماتیک
 • کار با انواع مدل های زیمنس و دلتا
 • کار با سیستم های ماژولار
 • آموزش سیستم های شماره گذاری
 • کنترل کنتاکتور
 • کسب دانش برنامه نویسی

اگر به دنبال موفقیت در این حوزه هستید، حتما در برنامه خود کارآموزی را نیز قرار دهید، حتی می توانید مدتی پیش افراد متخصص شاگردی نمایید. این کار علاوه بر افزایش مهارت فنی شما باعث می شود تا مهارت خود را در این حوزه بالا ببرید.

چگونه می توان وارد بازار کار اتوماسیون صنعتی شد؟

ورود به بازار کار در هر حوزه ای به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور مثال شما می توانید به صورت آکادمیک مهارت لازم را کسب کرده باشید یا به صورت تجربی به یک حوزه ورود کرده باشید.

برای ورود به بازار کار اتوماسیون صنعتی همچون سیستم های PLC نیز به سه روش می شود وارد این بازار کار شد.

روش اول

شما می توانید به سراغ آگهی های استخدام شرکت های دولتی یا خصوصی بروید و رزومه خود را برای آنها ارسال نمایید. در این حالت علاوه بر داشتن رزومه قوی، نیاز است مهارت شما در قسمت فنی هم بالا باشد. استفاده از سایت های شغل یابی نیز در این رابطه می تواند موثر باشد و کمک کند شما در بخشی که می خواهید به راحتی استخدام شوید.

از مزیت های این روش

 • داشتن مدرک دانشگاهی
 • کار در محیطی ثابت و داشتن حقوق ثابت یا رو به رشد
 • بودن سر پروژه هایی با ابعاد مشخص

روش دوم

روش دوم بیش از آن که وابسته به تحصیلات باشد، وابسته به مهارت تجربی شما می باشد. برای بالا بردن این مهارت می توانید شروع کنید پروژه های کوچک را با قیمت پایین و مناسب را به عهده گرفته و به صورت رسمی وارد بازار کار شوید.

از مزیت های این روش

 • داشتن فضای رشد نامحدود و افزایش تجربه
 • برندسازی برای خود
 • بدون نیاز به تحصیلات آکادمیک
 • امکان دریافت پروژه های بزرگ

روش سوم

در روش سوم شما می توانید به عنوان یک مربی آموزشی در حوزه دستگاه های پی ال سی دلتا در آموزشگاه های مختلف به تدریس بپردازید. در صورتی که از مهارت خوبی برخوردار باشید.

مزیت های این روش

 • تاسیس شرکت مرتبط با مهارتتان و استفاده از شاگردهای با مهارتتان در این بخش
 • علاوه بر تدریس می توانید پروژه کاری نیز قبول کنید.
 • برندسازی
 • شناخته شدن به عنوان یک استاد با تجربه

بررسی بازار کار اتوماسیون صنعتی

ورود به بازار کار PLC

بازار کار در حوزه ماشین آلات صنعتی در کشورهای مختلف متفاوت است. در این بحث ما به بررسی وضعیت کار با سیستم های پی ال سی دلتا در نقاط جغرافیایی متنوع می پردازیم.

نگاهی کوتاه به صنعت PLC در خارج از ایران

کارشناسPLC یک متخصص فنی است که علاوه بر کار با سیستم های پی ال سی دلتا، شیوه عیب یابی آنها را نیز به خوبی می داند. این صنعت در آمریکای شمالی به شدت دارای رشد است. چون در شرکت های آمریکایی قالبا سرمایه گذاری در صنایع معدن، گاز و نفت در بیشترین میزان خود است.

علاوه بر این اکثر شرکت های آمریکایی از سیستم های اسکادا بهره می گیرند که همین موضوع نیاز به استفاده از PLC و استفاده از کارشناس آن را افزایش می دهد.

بازار کار PLC در ایران

بازار کار اتوماسیون صنعتی در ایران بیشتر وابسته به مهارت و تخصص است، ضمن اینکه در اکثر صنایع کشور از سیستم های شرکت های زیمنس و دلتا استفاده می شود. بنابراین شما با کسب مهارت در روی این سیستم ها به راحتی می توانید در مجموعه هایی که سیستم تولید خود را به اتوماسیون صنعتی متصل کرده اند، استخدام شوید.

در صورتی که تخصص لازم را در این حوزه داشته باشید، بسته به مهارت تان می توانید درآمد قابل توجه ای داشته باشید.

نکات کلی درآمدی در حوزه پی ال سی دلتا

در صورتی که به دنبال درآمد بیشتر هستید، باید به سمت گرفتن پروژه شخصی بروید، گرفتن کار به این شکل می تواند سطح درآمدی شما را افزایش دهد. اما در این رابطه بهتر است برخی نکات را در قیمت دهی در نظر بگیرید. چون شیوه برخورد با کارفرما می تواند آینده شغلی شما را برای گرفتن کارهای بعدی تضمین نماید.

 • خدمات رایگان در بازه زمانی مشخص بعد از اتمام پروژه ارائه کنید
 • پروژه خود را گارانتی کنید. (ضمانت بازگشت وجه داشته باشید) در صورتی که پروژه به صورت کامل انجام نشود و به درستی کار نکند.
 • افزایش سطح کیفی پروژه و تحویل آن در زمان تعیین شده و حتی زودتر
 • ارائه فایل خام پروژه به کارفرما این کار می تواند نشان دهنده حسن نیت و افزایش حس اعتماد به کار شما شود.
 • در صورتی که کارفرما به شما معرفی شده بود، بهتر است برای او تخفیفی نیز در نظر بگیرید.

معیارهای موفقیت در بازار کار PLC

موفقیت در بازارکار اتوماسیون های صنعتی

در صورتی که تمایل دارید به بازار پی ال سی دلتا ورود پیدا کنید. نیاز است به خوبی در این رابطه آموزش کسب کرده و به صورت عملی نیز چندین پروژه انجام داده باشید. داشتن پشتکار در هر کاری از ابزارهای لازم برای موفقیت جدی است. در حوزه PLC باید آماده باشید تا با سخت افزارهای مختلف پروژه را انجام دهید، به اصول کلی برنامه نویسی مسلط باشید و بتوانید به طور مثال نحوه اتصال HMI به PLC را به سادگی و به سرعت انجام دهید. از دیگر اصول کمک کننده در مسیر موفقیت تان عبارتند از:

 • بروز بودن اطلاعات
 • یادگیری مستمر
 • روبرو شدن با چالش ها

نتیجه گیری

سیستم های اتوماسیون صنعتی با سرعت زیاد در حال پیشرفت هستند و برای اداره این سیستم ها نیاز به افراد متخصص و با مهارت همواره احساس می شود. در حال حاضر بازار کار اتوماسیون صنعتی به سرعت در حال پیشرفت است. اگر به این سبک از مهارت و کار با سیستم های کنترلی علاقه مندید ورود به این شغل می تواند برای شما یک راهکار مناسب باشد.

برای کسب مهارت در حوزه پی ال سی دلتا نیاز است، در حوزه هایی چون تابلوهای صنعتی، کار برند های زیمنس و دلتا و … آشنا باشید. درآمد یک متخصص plc بسته به مهارت او و اینکه در شرکتی خصوصی کار می کند یا به صورت پروژه ای می تواند متفاوت باشد. هر چه مهارت شما بالاتر بوده، به تبع آن حقوق شما نیز بیشتر خواهد بود. این درامد در ایران و خارج از آن متفاوت خواهد بود.

اگر قصد دارید برای کسب و کار خود از سیستم های اتوماسیون صنعتی بهره بگیرید. می توانید از شرکت های معتبر دستگاه پی ال سی دلتا را تهیه نمایید. یکی از مجموعه های ارائه دهنده این محصولات شرکت آزند اتوماسیون می باشد. همچنین شما با دیدن آموزش های لازم، خود می توانید در رابطه با کار با سیستم های PLC دلتا آموزش دیده و خود آنها را مدیریت کنید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *