آموزشی

نحوه راه اندازی کارت لودسل دلتا (راهنمای تصویری)

کارت لودسل دلتا

همانطور که می دانید لودسل جزو تجهیزاتی است که برای اندازه گیری نیروی وزن در قطعات و دستگاه های مهم مثل جرثقیل، پرس ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. البته لودسل ها، برحسب مدلی که دارند برای اندازه گیری فشار، کشش، خمش یا برش هم مورد استفاده قرار گرفته و از دو بخش استرین گیج و بدنه یا کیسینگ مکانیکی تشکیل شده اند. در این مطلب قصد داریم در خصوص خواندن وزن از کارت لودسل دلتا DVP02LC-SL استفاده کنیم. این ماژول توسعه دلتا، به پی ال سی دلتا مدل S2 که یکی از پرفروش ترین های بازار است وصل می گردد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه راه اندازی کارت لودسل دلتا آشنا شوید.

نحوه استفاده و پیکربندی ماژول لودسل دلتا

در این قسمت یک قهوه ساز اتوماتیک را برای فهم بیشتر مطلب مثال زده ایم تا با نحوه راه اندازی کارت لودسل دلتا آشنا شوید.

هدف کنترل

فرض کنید در دستگاه بالا با انداختن یک سکه به داخل صندوق، یک لیوان از دستگاه خارج شود. در این لحظه قهوه به میکسر وارد شده و چند ثانیه بعد، آبجوش وارد میکسر می شود. سپس بعد از چند ثانیه، قهوه آماده از دستگاه خارج می گردد. اجازه دهید به شکل دیگری این مثال را در جدول زیر بیان کنیم:

 

المان عملکرد             المان عملکرد
X10 سکه وارد شده و تشخیص درستی آن، این سنسور را فعال می کند             Y1 خروجی پودر قهوه
Y0 خروجی لیوان             Y2 خروجی آبجوش
T0 تایمر به مدت 2 ثانیه با ضریب ثابت 100 میلی ثانیه             Y3 همزن برقی
T1 تایمر به مدت 60 ثانیه با ضریب ثابت 100 میلی ثانیه             Y4 خروجی قهوه آماده

در عمل، کاری که در سیستم ها انجام می شود و شیوه راه اندازی کارت لودسل دلتا بسیار پیچیده تر است. اما همانطور که گفتیم برای فهم بهتر مطلب به یک مثال ساده روی آوردیم. تشخیص درستی سکه ای که وارد دستگاه شده به چندین روش ممکن است. مثلا امکان دارد سکه را از لحاظ ابعاد بررسی کند یا از طریق روشی که وارد دستگاه شده یا برحسب نوع و جمع زدن ارزش آن. البته در کنار سنسور مخصوص برای تشخیص ورود سکه، باید سنسور و مکانیزم های دیگری برای تشخیص پر شدن لیوان یا بروز مشکل در لیوان گذاری هم وجود داشته باشند.

برنامه کنترل

برنامه کنترلی مثال سکه

طرز کار برنامه کنترلی

  • با فعال سازی X10، خروجی Y0 یا خروجی لیوان، و خروجی Y1 یا پودر قهوه فعال خواهند شد. یک لیوان از دستگاه خارج می شود و همزمان مقداری پودر به قهوه داخل میکسر می ریزد.
  • با بسته شدن تیغه باز تایمر، خروجی Y2 فعال گردیده و آب جوش وارد میکسر می شود. وقتی وزن کلیه موادی که داخل میکسر هستند، به یک میزان معین (K1000) برسد فلگ M1 فعال می گردد. بعد از فعال شدن این فلگ، خروجی Y2 ریست شده و پس از آن موتور همزن که Y3 است، داخل میکسر به اندازه 60 ثانیه فعال باقی می ماند.
  • بعد از گذشت 06 ثانیه تیغه باز T1 بسته شده و خروجی های Y4 فعال می گردند و همزمان موتور میکسر Y3 ریست می شود. بنابراین نتیجه این است که همزن متوقف شده و قهوه ای که آماده است به داخل لیوان می ریزد.
  • وقتی قهوه از دستگاه خارج می شود، وزن موادی که داخل مخزن است به صفر می رسد، بنابراین خروجی Y4 ریست می گردد.

در ادامه مبحث آموزشی نحوه راه اندازی کارت لودسل دلتا، قصد داریم به شیوه کالیبره کردن این کارت، از طریق نرم افزارهای بسیار معروف، WPLSoft و LCSoft بپردازیم. کالیبره کردن کارت لودسل دلتا اهمیت بسیار بالایی دارد، چون فقط از این طریق است که می توانید مقدار وزن را صفر و یک وزنه استاندارد را برای آن مشخص کنید تا براساس آن هر وزنی را برحسب واحدهای گرم، کیلوگرم و حتی تن اندازه بگیرد.

مطالعه کنید:  گاورنر دیزل ژنراتور چیست و چه انواعی دارد؟

چطور با نرم افزار WPLSoft، کارت لودسل دلتا را کالیبره کنیم؟

برای اینکه با نرم افزار WPLSoft بتوانید کارت لودسل دلتا را کالیبره کنید باید از کنترل رجیسترهای زیر کمک بگیرید:

کالیبره کردن کارت لودسل دلتا با نرم افزار WPLSoft

چطور با نرم افزار LCSoft، کارت لودسل دلتا را کالیبره کنیم؟

در شکل زیر مشاهده می کنید که چطور می توان کارت لودسل دلتا را با نرم افزار LCSoft کالیبره کرد:

کالیبره کردن با نرم افزار نرم افزار LCSoft

بخش دوم کالیبره کردن با نرم افزار LCSoft

کالیبره کردن کارت لود سل دلتا با نرم افزار LCSoft

کالیبره کارت لودسل با نرم افزار LCSoft

مشخص کردن وزن

اتمام مراحل کالیبره کردن کارت لودسل دلتا با نرم افزار LCSoft

برنامه مورد نیاز برای ارتباط شبکه مدباس ماژول DVP01LC یا DVP02LC

با این برنامه می توانید حتی با پی ال سی های right side هم با کارت لودسل دلتا کار کنید:

برنامه مورد نیاز برای ارتباط شبکه مدباس ماژول DVP01LC یا DVP02LC

تنظیمات کارت لودسل دلتا در LCSoft برای ارتباط برقرار کردن مدباس به کمک RS485

تنظیمات کارت لودسل دلتا در LCSoft برای ارتباط برقرار کردن مدباس به کمک RS485

تا اینجا با نحوه خواندن وزن از کارت لودسل دلتا و ارتباط با شبکه های مختلف از طریق دو نرم افزار یاد شده آشنایی پیدا کردید. در ادامه در خصوص شیوه اتصال کارت لود سل دلتا به سیستم کنترل صحبت خواهیم کرد.

نحوه اتصال لودسل دلتا به سیستم کنترل

همانطور که گفتیم برای اندازه گیری وزن از لودسل استفاده می کنیم. سیگنال خروجی لودسل بین 0 تا 15 میلی ولت است که برای خواندن آن نیاز به ترانسمیتر یا کارت لودسل داریم. کارت های لودسل هم باید حتما به سیستم کنترل وصل شوند که در ادامه بررسی کرده ایم.

شیوه وایرینگ یا سیم کشی لودسل به ترانسمیتر وزن و کارت لودسل

کابل لودسل 4 یا 6 سیم است. مواقعی که فاصله لودسل با ترانسمیتر یا کارت لودسل زیاد باشد از لودسل های 6 سیم استفاده می کنند. سیم های کابل لودسل هم به شکل زیر نامگذاری می شوند:

  • EXC+
  • EXC-
  • SIG+
  • SIG-

برای لودسل های 6 سیم از دو سیم به اسامی SEN+ و SEN- هم استفاده می شود. در سیستم های مختلف اندازه گیری وزن مثل کیسه پرکن، توزین نوازی یا بچینگ، برای اینکه وزن را اندازه گیری کنند از چندین لودسل استفاده می شود. برای اندازه گیری وزن هم اول باید سیم های لودسل را در داخل جعبه تقسیم یا Junction Box با همدیگر جامپ کنید و سپس خروجی را به ترانسمیتر یا کارت لودسلی که برای خواندن وزن مدنظر دارید وصل کنید.

شیوه وایرینگ یا سیم کشی لودسل به ترانسمیتر وزن و کارت لودسل

ترانسمیتر وزن و کارت لودسل چطور عمل می کنند؟

ولتاژی که به نام ولتاژ تحریک معروف است از سمت ترانسمیتر یا کارت لودسل به لودسل می رود که حاصل تغییر در مقاومت های داخل استرین گیج لودسل که بخاطر تغییرات وزن است، به شکل سیگنال های چند میلی ولتی به ترانسمیتر و یا کارت لودسل مدنظر فرستاده می شوند.

ولتاژ تحریک از طریق سیم های EXC+ و ٍEXC- دریافت شده و پاسخ از طریق سیم های SIG+ و SIG- لودسل ارسال می گردد. سیم های SEN+ و SEN- در لودسل های 6 سیم به این خاطر است که در فواصل طولانی، افت ولتاژها را به لودسل ارجاع دهد. مثلا اگر ولتاژ تحریکی 5 ولت است ولی بخاطر فاصله طولانی به 4.8 ولت رسیده، این اختلاف ولتاژ ایجاد شده از طریق سیم های SEN+ و SEN- به فرستنده ولتاژ ارجاع شده و کارت لودسل محاسبات خودش را برای اندازه گیری وزن براساس این ولتاژ انجام می دهد.

اگر لودسل هایی که استفاده می کنند 6 سیم هستند ولی ترانسمیتر یا کارت لودسل 4 پایه دارد، سیم های EXC+ و EXC- را به ترتیب با SEN+ و SEN- جامپ کنید.

در اتصال لودسل به سیستم کنترل، انتقال اطلاعات به چه صورت است؟

برای انتقال اطلاعات از کارت لودسل، اگر کنترلر سیستم ما از نوع پی ال سی است پس باید کارت لودسل با پی ال سی تناسب داشته باشد و در قسمت Wizard، تنظیمات و اسکیل کردن را انجام داد.

شیوه کالیبره کردن کارت لودسل

برای اینکه کارت لودسل را کالیبره کنید به اطلاعاتی مثل ظرفیت لودسل، مقدار Mv/v و رزولوشن و غیره نیاز دارید که لازمه آن این است که اطلاعات را از دیتاشیت مربوط به لودسل ها پیدا کرده و به طور دقیق مطالعه نمایید.

جمع بندی مطالب

نحوه راه اندازی کارت لودسل دلتا و کالیبره کردن آن طرز کار خاص خود را دارد. کارت لودسل دلتا DVP02LC-SL، با هدف کنترل کردن وزن و لودسل به plc متصل می شود. البته باید دقت داشته باشید که سازگاری بین کارت لودسل با پی ال سی به عنوان کنترلر سیستم ضروری است. اگر در خصوص نحوه کالیبره کردن کارت لودسل دلتا و یا سایر تجهیزات اتوماسیون صنعتی، سوالی داشتید، می توانید با کارشناسان ما در آزند اتوماسیون نمایندگی رسمی دلتا در ایران، مطرح کنید و از خدمات و پشتیبانی ما بهره مند شوید.

4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *