آموزشی, اتوماسیون در صنعت

اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی چیست؟ فرآیندی برای نظارت و کنترل سیستمی

در حال حاضر بسیاری از واحد های صنعتی به دنبال بهبود عملکرد، بالا بردن کیفیت و تولید محصولی با قیمت مناسب تر برای بازارهای هدف خود هستند. در شرایط کنونی با پیشرفت های فناوری، تنها مسیر رباتیزه کردن صنایع یا اصطلاحا اتوماسیون صنعتی می تواند راهگشای مسیر پیشرفت این کارخانجات باشد.

بعد از پاسخ به سوال اتوماسیون صنعتی چیست؟ به بررسی دستگاه های مرتبط با این فرآیند می پردازیم. یکی از دستگاه های پرکاربرد در بخش اتوماسیون صنعتی، سیستم های پی ال سی دلتا می باشند. خرید دستگاه های plc delta به شما کمک می کند تا نظارت بهتری بر روی فرآیند کاری ماشین آلات خود داشته باشید. این سیستم ها با قابلیت مدیریت منطقی برنامه ریزی، همچنین قدرت هدایت و نظارت بر دستگاه ها می توانند روند تولید محصولاتتان را تسریع و بهبود بخشند.

هدف از اتوماسیون صنعتی چیست؟

در گذشته فرآیند تولید در صنایع متنوع توسط نیروی انسانی صورت می گرفت، که این نیروی کار دارای قدرت بدنی، ذهنی و عملکردی متفاوتی بوده است و هر یک از عوامل انسانی تاثیرات متفاوتی را بر پروسه تولید می گذاشته اند. با رونمایی از اتوماسیون های صنعتی به تدریج این دستگاه ها جایگزین کارگرهای انسانی شدند.

به این ترتیب، این تکنولوژی ها با هدف های زیر به صنایع معرفی شدند

 • افزایش دقت
 • بالا بردن بهره وری
 • مدیریت ساده تر ماشین آلات
 • بالا بردن سرعت تولید

انواع اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی برای بهبود و نظارت بر تولید

در این بخش به بررسی سیستم های اتوماسیون صنعتی می پردازیم، که به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند:

سیستم های اتوماسیون ثابت

سیستم های اتوماسیون ثابت، انعطاف پذیری به شدت پایینی دارند. آنها معمولا برای انجام کارهای تکراری در دستگاه های اختصاصی استفاده می شوند. به این سیستم ها اتوماسیون سخت نیز گفته می شود. هدف از استفاده از این دستگاه ها افزایش نرخ تولید و بالا بردن بهره وری تولیدات است.

اتوماسیون های ثابت دارای حجم بالایی بوده و بعد از نصب ایجاد تغییرات یا اصلاح یا پیکربندی مجدد در آنها به سختی صورت می گیرد. به همین دلیل در راه اندازی آنها دقت بالایی باید صورت بگیرد. یکی از صنایعی که معمولا از این سبک سیستم استفاده می کنند، خطوط مونتاژ صنایع خودروسازی هستند.

سیستم های اتوماسیون قابل برنامه ریزی

سیستم های اتوماسیون قابل برنامه ریزی، بیشتر برای فرآیند تولید محصولاتی کاربرد دارند که در طی زمان دستورالعمل های تولید آنها دچار تغییرات می شود. این مدل از اتوماسیون بیشتر برای تولیدات در حجم های کاری کم کاربرد دارد. به ازای تغییراتی که مایلید در تولید محصول ایجاد کنید باید دستورالعمل ها و پیکربندی ها دستگاه را تغییر و مجدد تنظیم نمایید.

سیستم های اتوماسیون قابل انعطاف

سیستم های اتوماسیون نرم یا انعطاف پذیر جز مجموعه های کنترل کننده قابل برنامه ریزی هستند. در این مدل از دستگاه می توان برای تولید محصول جدید برنامه ریزی دستگاه را به سادگی تغییر داد. در این حالت اعلان تغییر محصول توسط سیستم کنترل انجام شده و به صورت خودکار صورت می گیرد. تغییرات پیکربندی مجدد در این سیستم ها در زمان کم صورت می گیرد. دستگاه های CNC سبکی از این مدل هستند.

سیستم های اتوماسیون تجمیع شده

در سیستم های اتوماسیون تجمیع شده یا یکپارچه داده ها، ماشین ها، فرآیندها مستقل به یکدیگر متصل می شوند تا به صورت یک سیستم واحد و جامع یک پروسه کاری را انجام دهند. مثل اتوماسیون کلی یک کارخانه که در آن تمام فرآیند ها توسط کامپیوتر و با حداقل دخالت انسانی صورت می گیرد.

اجزای مختلف یک سیستم اتوماسیون صنعتی چیست؟

یک سیستم اتوماسیون صنعتی از سه بخش کلی تشکیل شده:

بخش اندازه گیری

این بخش چشم سیستم های کنترل محسوب می شود. با تعیین مقادیر فرآیند های کنترلی، سیستم را نسبت به نوع عملکرد آگاه ساخته، در نتیجه کنترل کننده فرمان مورد نظر را به دستگاه برای اجرا می دهد و به صورت مداوم مقادیر آن را چک می نماید.

بخش کنترل کننده ها

ابزارهای بخش کنترل، وضعیت چندین قسمت در سیستم را بررسی می کنند. از نظر کمیت، کیفیت و …

بخش محرک ها

محرک ها ادواتی هستند، که سیگنال خروجی را از قسمت کنترل کننده گرفته و متناسب با این سیگنال ها عمل می کنند. از انواع این وسیله می توان به انواع شیرهای کنترلی و الکتروموتورها اشاره کرد.

تجهیزات اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی چیست؟ در جهت نظارت و ارزیابی سیستمی

از جمله ابزارهایی که در اتوماسیون صنعتی کاربرد دارند. عبارتند از:

کنترل کننده های قابل برنامه ریزی (PLC)

پی ال سی ها یک سیستم کنترلی رایانه ای می باشند، که قابلیت برنامه ریزی دارند. آنها به صورت مداوم اطلاعات را از دستگاه های صنعتی یا حسگرهای کنترلی دریافت کرده و پردازش می کنند، تا دستگاه های خروجی عملکرد مناسبی داشته باشند.

سیستم های اچ ام آی (HMI)

در واقع HMI یک نرم افزار است که امکان تعامل و ارتباط بین اپراتور انسانی و دستگاه صنعتی را فراهم می کند. بدین ترتیب مدیریت دستگاه در این حالت ساده تر خواهد بود.

شبکه های هوش مصنوعی

شبکه های هوش مصنوعی، یک سیستم محاسباتی دقیق هستند. این شبکه ها وظیفه تحلیل و پردازش و شبیه سازی مسائل را در داخل سیستم دارند.

کاربردهای اتوماسیون صنعتی چیست؟

استفاده از اتوماسیون صنعتی در بخش های مختلف

سیستم های اتوماسیون صنعتی در بخش های مختلفی کاربرد دارند. از جمله صنایع زیر:

 • در خط تولید محصولات در کارخانجات
 • تولید سیستم های گرمایشی
 • عملیات سوئیچینگ در شبکه های تلفن
 • متعادل کردن حرکت های کشتی ها و هواپیما ها
 • سیستم های تهویه مطبوع
 • درب های اتوماتیک اتوبوس ها
 • سیستم کنترل خانه های هوشمند
 • ماشین های لباسشویی و ظرفشویی جدید
 • یخچال های فریزر هوشمند

مزایای سیستم های نوین اتوماسیون صنعتی چیست؟

سیستم های اتوماسیون نوین دارای مزایای مختلفی نسبت به سایر سیستم های مدیریتی به خصوص کنترل کننده های رله ای هستند.

کاهش هزینه ها

سیستم های پی ال سی دلتا هزینه نصب و راه اندازی پایین تری نسبت به سیستم های رله ای دارند.

ابعاد

اندازه فیزیکی آنها نسبت به مکانیزم های رله ای کوچکتر است.

امکان ارتقا و توسعه

سیستم های پی ال سی دلتا را می توان به سادگی در محیط ارتقا و توسعه داد.

افزایش ایمنی محیط کار

با توجه اینکه برخی از محیط های کاری دارای شرایط سخت و خطرناک می باشند. مثل: فضاهایی که دارای درجه حرارت بالا بوده یا دارای آلودگی های خطرناک می باشند مانند وجود مواد فعال رادیویی در منطقه کاری. در این حالت ها معمولا از سیستم های اتوماسیون استفاده می شود تا سلامت کارکنان بهتر حفظ شود.

انعطاف پذیری بالا

در حالت معمولی اگر بخواهید یک قابلیت به سیستم خود اضافه کنید، نیازهست که به اپراتور دستگاه خود آموزش دهید اما اگر از سیستم های اتوماسیون صنعتی بهره بگیرید. با چند خط برنامه نویسی می توانید امکانات جدید را به دستگاه خود اضافه کنید و دیگر نگران آموزش اپراتور دستگاه نباشید.

مانیتورینگ و کنترل

سیستم های اتوماسیون صنعتی دادها را دقیق تر جمع آوری و بررسی می کنند. آنها با داشتن سیستم های هشداردهنده و کنترل اتوماتیک، امکان پیش بینی و رفع مشکلات خطا را در خط تولید فراهم می کنند، که این موضوع می تواند به بالا رفتن کیفیت و بهبود فرآیندهای تولید محصول بیانجامد.

حفظ محیط زیست

از مزیت های مهم اتوماسیون های صنعتی حفظ منابع محیط زیستی است. استفاده از این سیستم ها کمک می کند تا مواد اولیبه کمتر به دلیل خطای انسانی از بین برود و آلاینده های کمتری در محیط ایجاد شود. همچنین در میزان مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود.

نتیجه گیری

در پاسخ به سوال اتوماسیون صنعتی چیست؟ باید گفت اتوماسیون صنعتی با هدف بهبود عملکرد صنایع ایجاد شده است. این سیستم سازی از دقت بالایی برخوردار بوده و کنترل و مدیریت ماشین آلات را آسان تر می نماید.

از جمله شرکت هایی که تولید کننده سیستم های اتوماسیون صنعتی هستند. می توان به مجموعه بزرگ آزند اتوماسیون اشاره کرد. این شرکت با ارائه انواع پی ال سی دلتا به دنبال ارتقای سطح محصولات صنعتی در کارخانجات مختلف است.

 

سوالات متداول

در اتوماسیون های صنعتی از چه ابزارهایی استفاده می شود؟

در اتوماسیون های صنعتی از ابزارهای مختلف استفاده می شود. از جمله: ربات ها، کنترل کننده های قابل برنامه ریزی (plc)، رابط ماشین و انسان (HMI)، شبکه های عصبی مصنوعی و …

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *