آموزشی

معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200

معرفی پی ال سی زیمنس سری s7-1200

پی ال سی زیمنس سری S7-1200 یکی از شناخته‌شده‌ترین محصولات این شرکت است که به دو صورت ماژولار که امکان افزایش ورودی و خروجی‌ها را به شما می‌دهد و فشرده یا کامپکت که چنین قابلیتی ندارد تولید و عرضه می‌شوند. این محصول ویژگی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بسیار خوبی دارد به همین دلیل امکان استفاده از آن در پروژه‌های مختلف به‌راحتی فراهم گردیده است. با خرید این محصول می‌توانید بسته به مقیاس و بزرگی پروژه شما قابل‌استفاده است ضمن اینکه تحت استانداردهای مختلف صنعتی امتیازات قابل‌قبولی کسب نموده است.

در ادامه ابتدا به معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200 به شکل مختصر و مفید و سپس به ویژگی، امکانات و قابلیت‌های مختلف خواهیم پرداخت.

آشنایی با پی‌ ال‌ سی S7-1200 زیمنس

اولین مورد در خصوص معرفی پی‌ال‌سی زیمنس سری S7-1200 این است که با پردازنده‌های قدرتمندی ساخته شده که امکان استفاده از آن را در پروژه‌های سنگین و با حساسیت بالا امکان‌پذیر ساخته است. این پی‌ال‌سی از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف مثل ST، FBD، LD و SCL پشتیبانی کرده و امکان کنترل و نظارت بر سیستم‌های صنعتی پیچیده را فراهم کرده است.

ورودی و خروجی‌های متعدد پی‌ال‌سی سری S7-1200 امکان متصل‌شدن آن به تجهیزات مختلف را فراهم کرده است. ورودی و خروجی‌های آن از هر دو نوع آنالوگ و دیجیتال بوده که یک مزیت و ویژگی بسیار مهم محسوب می‌شود.
CPU یا سی پی یوهای PLC S7-1200 زیمنس در کلاس‌های مختلف 1215C، 1212C، 1211C و 1217C تولید شده و مدل‌های 1212FC، 1214FC و 1215FC مدل‌های مطمئن در برابر خرابی هستند.

این پردازنده‌ها با سه ماژول ارتباطی یا CM از سمت چپ و هشت ماژول سیگنال یا SM از سمت راست قابل‌توسعه هستند. ورودی و خروجی‌های دیجیتال و آنالوگ در این سری به کمک ماژول‌های مختلف از سمت راست قابل‌توسعه است.

قابلیت‌های سخت‌افزاری پی ال ‌سی S7-1200

در ادامه معرفی پی‌ال‌سی زیمنس مدل S7-1200 باید به این مورد اشاره کنیم که با یک‌سری قابلیت و ویژگی‌های سخت‌افزاری مختلف عرضه شده که دانستن آنها قبل از خرید بسیار اهمیت دارد. مهم‌ترین ویژگی سخت‌افزاری این محصول کامپکت و ماژولار بودن آن است؛ یعنی تعداد ورودی و خروجی آن ثابت بوده و در حالت ماژولار قابل‌توسعه است.

از طرفی مدل‌های Siplus و Fail Safe هم دارد. ویژگی سخت‌افزاری بعدی وجود دو ورودی آنالوگ در تمامی مدل‌ها به شکل ثابت است. ویژگی مهم بعدی سازگاری با شبکه‌های صنعتی و علی‌الخصوص نسل‌های جدید است.

نکته بعدی در معرفی پی‌ال‌سی زیمنس سری S7-1200 تنوع سخت‌افزاری است. مثلاً به مدل‌های ۱۲۱۱، ۱۲۱۲، ۱۲۱۴، ۱۲۱۵ و ۱۲۱۷ دقت کنید که هر چقدر عدد دوم در این مدل‌ها بالاتر می‌رود، قابلیت‌های آن بیشتر می‌شود؛ مثلاً در مدل ۱۲۱۷ به ترتیب ورودی و خروجی دیجیتال؛ ۱۴ و ۱۰ عدد بوده و تعداد ورودی و خروجی آنالوگ هم هر کدام ۲ عدد است که on-Board هستند بنابراین نیاز نیست بخرید.

ویژگی مهم بعدی که در معرفی پی‌ال‌سی زیمنس سری S7-1200 باید به آن اشاره کرد، امکان نصب ۸ ماژول گسترش و ۳ ماژول ارتباطی است. ۲ پروفی نت هم دارد. در بهترین مدل سری S7-1200 می‌توانید از ۲۸۴ ورودی و خروجی دیجیتال و ۶۹ ورودی و خروجی آنالوگ بهره‌مند شوید.

دقت داشته باشید که همین ویژگی‌های سخت‌افزاری باعث شده تا بازار صنایع این سری نسبت به سری S7-300 که بیشتر برای صنایع بزرگ به کار می‌رود بیشتر باشد؛ چون تعداد صنایع متوسط و کوچک بیشتر هستند. از پروتکل‌های ارتباطی مد‌باس/TCP و پروفی باس هم پشتیبانی می‌کند. برای نمایش وضعیت سیستم هم می‌توانید از تابلو دیجیتال استفاده کنید.

قابلیت‌های نرم‌افزاری پی ال سی S7-1200

قابلیت‌های نرم‌افزاری پی ال سی S7-1200

در ادامه معرفی پی‌ال‌سی زیمنس سری S7-1200 به بررسی قابلیت‌های نرم‌افزاری آن می‌پردازیم که در نوع خود بی‌نظیر است. شعار شرکت زیمنس با این ویژگی‌های نرم‌افزاری، One Software for All Tasks است. مهم‌ترین نرم‌افزارهای پی ال سی سری S7-1200، SIMATIC STEP 7 و TIA PORTAL هستند که کارایی عملکردی شما را بالا می‌برند.

برخی از قابلیت‌های آن مثل ادیتور جذاب، خاصیت drag & drop و شناسایی اتوماتیک دستورات احتمالی و متغیرها در حین کارکرد باعث شده تا مهندسی فرایند خیلی سریع‌تر انجام شود.

برخی از قابلیت‌های نرم‌افزاری پی ال سی زیمنس سری S7-1200 عبارت‌اند از:

  • نرم‌افزارها تسک محور هستند و ادیتور فوق‌العاده کاربردی و کاربرپسند آن باعث شده تا برای برنامه‌نویسی کنترلرهای S7-1200 و پیکربندی پنل‌های HMI Basic مناسب باشد.
  • در معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200 در بخش نرم‌افزاری باید به کاربرپسند بودن آن و کاربری راحت هم برای افراد حرفه‌ای و هم مبتدی اشاره کرد. افراد حرفه‌ای می‌توانند از قسمت portal view همه تسک‌ها را در یکجا مشاهده کنند. ادیتور تسک محور باعث شده تا کاملاً برای وظایف اتوماسیونی مناسب باشد.
  • قابلیت drag & drop که به شما کمک می‌کند تا برخی نمادها را با این قابلیت به سخت‌افزار خاصی اساین کنید.
  • گرافیک نرم‌افزاری کیفیت بسیار بالایی دارد به‌نحوی‌که اتصالات بین دستگاه‌های مختلف با خطوط نمایش داده می‌شود که پیکربندی و چک‌کردن درستی اتصالات را بسیار راحت کرده است.
  • Library concept جامع یکی دیگر از قابلیت‌های نرم‌افزاری است که باید در معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200 به آن اشاره کرد که به لطف آن امکان استفاده مجدد دیتاها وجود دارد. با این قابلیت کاربرها می‌توانند المان‌های مهندسی مختلف مثل بلوک‌ها، تگ‌ها، آلارم‌ها، HMI اسکرین‌ها و ماژول‌های منفرد را در کتابخانه‌های لوکال و گلوبال ذخیره کنند.
  • تنها با یک کلیک ماوس به‌راحتی می‌توانید به حالت آنلاین بروید که پس از آن وضعیت آنلاین و آفلاین فوراً با یکدیگر مقایسه می‌شوند تا تفاوت‌های احتمالی مشخص شوند و conflictها بررسی گردند.
  • پیکربندی و ایجاد تغییرات در ماژول‌های برنامه ساده و کاربردی است. حتی می‌توانید دستورات پرکاربرد را در لیست محبوب‌ترین‌ها ذخیره کنید و کل ماژول‌های مهندسی را می‌توان کپی کرده و به برنامه‌های کنترلرهای SIMATIC S7-1200 اضافه کنید.
  • سری S7-1200 به شکل پیش‌فرض برای TIA PORTAL در نظر گرفته شده‌اند؛ چون تیا پورتال نسخه آخر نرم‌افزار برنامه‌نویسی این سری هستند که کار مهندسین را خیلی راحت کرده‌اند. مثلاً HMI داخل آن هست و نیاز به نصب جدا نیست.
  • گزارش خطا بسیار واضح و مشخص است و نیاز به debug را بسیار راحت کرده است.
مطالعه کنید:  15 تفاوت سافت استارتر و اینورتر با توضیح و مثال

توسعه هوش مصنوعی بر روی S7-1200

توسعه هوش مصنوعی بر روی S7-1200

هوش مصنوعی یا AI و توسعه آن بر روی S7-1200 به برنامه‌نویسی این پی ال سی‌ها و پیداکردن روش‌های جدید برای بهینه‌سازی و فرایندهای صنعتی اتوماسیونی کمک بزرگی می‌کند. در بحث معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200، توسعه هوش مصنوعی به بهینه‌سازی فرایندها مثل کاهش مصرف انرژی، افزایش کارایی و به‌حداقل‌رساندن مواد زائد کمک زیادی می‌کند؛ چون هوش مصنوعی قادر به آنالیز تعداد زیادی داده‌ای است که از سوی سنسورها، پی ال سی‌ها و سایر دستگاه‌ها ارسال شده‌اند.

توسعه هوش مصنوعی روی پی ال سی زیمنس S7-1200 کمک به آنالیز داده‌های ورودی از سوی سنسور و PLCها می‌کند تا زمان خرابی تجهیزات پیش‌بینی شود و قبل از خرابی قطعی تعمیر شوند. این ویژگی به نوبه خود سبب کاهش زمان توقف کار، بالابردن بهره‌وری و حفظ هزینه‌های مرتبط با تعمیرات و نگهداری‌های پیش‌بینی نشده می‌شود.

توسعه هوش مصنوعی در PLC سری S71200 باعث شده تا از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای بهبود برنامه‌نویسی پی ال سی‌ها استفاده شود. از طرفی موارد غیرنرمال در فرایند به‌راحتی شناسایی شده و مشکلات قبل از اینکه به موارد جدی و بحرانی تبدیل شوند رفع خواهند گردید.

از جمله نمونه‌های توسعه AI بر روی PLC زیمنس سری S7-1200 می‌توان به MindSphere اشاره کرد که یک پلتفرم ابری اینترنت اشیا بوده و قابلیت‌های فراوانی در آنالیز لحظه‌ای داده‌های دریافتی از سوی ماشین‌آلات و فرایندها را دارد تا الگوها و ترندها برای بهینه‌سازی فرایندهای صنعتی شناسایی شوند.

Simatic Edge نمونه دیگری از توسعه AI روی این سری از PLC زیمنس است که در این بخش از معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200 به آن پرداختیم. این پلتفرم محاسباتی هوش مصنوعی با یادگیری ماشینی ادغام شده و داده‌های دریافتی را در لحظه آنالیز می‌کند و بنابراین بهینه‌سازی فرایندها در لحظه خواهد بود.

انواع کارت و ماژول سری 1200 زیمنس

انواع کارت و ماژول سری 1200 زیمنس

در ادامه معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200 به بررسی انواع کارت و ماژول این سری از PLC زیمنس می‌رسیم. کارت و ماژول‌های این پی ال سی در دسته انواع ماژول CPU، SB، SM، CM، PM، CB و ماژول تکنولوژی قرار می‌گیرند.
ماژول‌های CPU به‌عنوان پردازشگر اصلی PLC به شکل کامپکت و دارای تعدادی ورودی و خروجی است. ماژول SB روی CPU نصب شده و تعداد ورودی و خروجی از نوع دیجیتال و آنالوگ دارد.

ماژول SM در سمت راست CPU نصب شده و حداکثر تا ۸ عدد قابل‌استفاده است و در مدل‌های مختلف نظیر AI، AQ، DI و DQ موجود است. ماژول CM که کارت ارتباطی شبکه است و در سمت چپ CPU نصب شده و باعث ارتباط PLC با شبکه‌های صنعتی می‌شود. ماژول PM، منبع تغذیه است و تغذیه الکتریکی CPU و کارت I/O را به عهده دارد. استفاده از این کارت اجباری نیست. ماژول CB نیز برای ارتباط Point to Point استفاده می‌شود.

برخی کارت و ماژول‌های خاص پی ال سی زیمنس سری S7-1200 هم شامل سیمولاتور ۲ کاناله، ۸ کاناله و ۱۴ کاناله، برد باتری، کارت لودسل در دو مدل مختلف هستند. از دیگر کارت‌های مورداستفاده می‌توان به کارت رله اشاره کرد که با خروجی رله‌ای برای دستگاه‌هایی که به آن نیاز دارند استفاده می‌شود. کارت پروفی باس که برای اتصال به دستگاه‌های دارای شبکه ارتباطی پروفی باس استفاده می‌شود. کارت اترنت که امکان اتصال به سایر دستگاه‌ها را با کابل اترنت فراهم می‌سازد.

نوع ماژولکارکرد
CPUپردازشگر اصلی به شکل کامپکت
SBورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال SM
SMماژول سیگنال قابل‌نصب تا ۸ عدد از سمت راست
CMکارت ارتباطی شبکه و قابل‌نصب از چپ برای متصل‌شدن به شبکه‌های صنعتی
PMمنبع تغذیه برای CPU و ورودی و خروجی‌های مختلف
CBبرای اتصال و ارتباط نقطه‌به‌نقطه

ورودی و خروجی در پی ال سی زیمنس S7-1200

همان‌طور که در معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200 گفتیم این سری کامپکت است؛ بنابراین تعداد ورودی و خروجی‌های دیجیتال آن که به ترتیب ۱۴ و ۱۰ عدد هستند به همراه ورودی آنالوگ دو عدد و ورودی‌های PT100 و RTD که به ترتیب ۲ و ۴ عدد هستند قابل‌افزایش نیست. اما شما می‌توانید به کمک کارت‌های توسعه ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ، تعداد ورودی‌ها را تا ۱۳۲ عدد و خروجی‌ها را تا ۱۱۶ عدد افزایش دهید.

سخن آخر

در این مطلب به معرفی پی ال سی زیمنس سری S7-1200 پرداختیم که در پروژه‌های صنعتی متوسط و کوچک توانسته کارایی و بهره‌وری بالایی داشته باشد. این پی ال سی زیمنس جزو پرفروش‌ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی است و مارکت بزرگی هم دارد.

قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن به همراه توسعه‌پذیری به کمک کارت‌های و قیمت مناسب باعث شده تا موردتوجه بسیاری از پی ال سی کاران کشور قرار بگیرد. شما می‌توانید این محصول را با قیمت مناسب و تضمین اورجینال بودن و آکبندی کامل از آزند اتوماسیون خریداری کنید.

سوالات متداول

پی ال سی زیمنس سری S7-1200 قابل توسعه است؟

بله به کمک کارت و ماژول‌های توسعه

PLC زیمنس سری S7-1200 قابلیت ادغام شدن با هوش مصنوعی را دارد؟

بله در حال حاضر هم دو پلتفرم SIMATIC Edge و MindSphere ایجاد شده‌اند.

این سری از پی ال سی زیمنس برای کدام صنایع مناسب است؟

برای صنایع کوچک و متوسط بسیار مناسب است.


می توانید فایل پی دی اف را دانلود کنید:

PDF PLC Siemens S7-1200 series

4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *