آموزشی, اتوماسیون در صنعت

بررسی 2 نحوه اتصال hmi به plc دلتا

نحوه اتصال hmi به plc دلتا

امروزه ترکیب HMI و PLC در اتوماسیون های صنعتی به عنوان پایه های قدرتمند برای رفع نیارهای حوزه صنعت تعریف می شود. نحوه اتصال hmi به plcهای دلتا به کمک سیم بندی، از دو طریق RS232 و RS485 امکان پذیر است. تعداد زیادی از سیستم های کنترل کننده، امروز از پی ال سی ها، برای کنترل بیشتر بخش های صنعتی از جمله کنترل شیرها، موتورها و … استفاده می کنند.

خرید دستگاه های پی ال سی دلتا برای کنترل، مدیریت و عیب یابی بهتر ماشین آلات در خطوط تولید امری ضروری است. هر چقدر فرآیند مدیریت کار با ماشین آلات تولیدی خود را تسریع کنید. اپراتورها راحت تر با دستگاه کار خواهند کرد. زمانی که از اچ ام آی که یک رابط گرافیکی است در سیستم ها استفاده می کنیم، کاربر می تواند تعامل بهتری با سیستم پی ال سی دلتا برقرار کند. از این رو نحوه اتصال hmi به plcهای دلتا دارای اهمیت می باشد.

کاربرد HMI چیست؟

نحوه اتصال hmi به plc دلتا

در واقع HMI ها صفحات لمسی هستند، که به عنوان رابط بین انسان و ماشین تعریف می شوند. به زبان ساده hmi ها صفحات ارتباطی مختلفی هستند، که باعث می شوند ارتباط سریع و کنترل راحت طیف متنوعی از ماشین ها، سیستم ها و امکانات به سادگی صورت گیرد.

با کمک این صفحه می توان پارامترها و روش های مختلفی را برای نمایش داده های متغیر، از جمله نمودارهای روند کار سیستم ها و بررسی هشدارها را به سادگی انجام داد.

بررسی نحوه به کار گیری HMI در صنایع

صفحات HMI در بخش های مختلفی کاربرد دارند. از جمله این موارد می توان به صنایع زیر اشاره کرد:

 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع داروسازی

در نحوه اتصال hmi به plc دلتا، اچ ام آی ها از چه پروتکلی پیروی می کنند؟

اچ ام ای های از پروتکل مبتنی بر TCP پیروی می کنند. نباید فراموش کرد که HMI برای استفاده اپراتور انسانی از یک دستگاه، به ماشین متصل می شوند. جالب است بدانید فناوری ساخت plcها که برای کنترل تجهیزات صنعتی به کار می روند، قدیمی تر از HMI است. در واقع پس از ساخت پی ال سی، اچ ام آی ها ساخته شد تا رابط دقیقی بین ماشین و انسان باشد. علاوه بر این جنبه های مختلفی از تفاوت plc و hmi در اتوماسیون صنعتی وجود دارد.

کنترل کننده PLC چیست؟

پی ال سی ها در واقع نوعی از کنترل کننده های سیستم هستند. که به کارفرما این امکان را می دهند که هدایت دستگاه با برنامه ریزی انجام شود. این دستگاه ها در واقع یک کامپیوتر صنعتی هستند، که امکان کنترل فرآیندهای خطوط مونتاژ و هر فعالیتی که نیاز به کنترل داشته باشد را فراهم می سازد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد گسترش استفاده از ابزارهای صنعتی و کاهش نیروی انسانی هستیم، از این رو شرکت های نمایندگی PLC، برند های مختلف این قطعه را وارد بازار می کنند. یکی از آنها آزند اتوماسیون دارنده نمایندگی دلتا در تهران لاله زار است، که با تامین تجهیزات اتوماسیون صنعتی در جهت بهبود کیفیت در صنایع، گام بر می دارد.

کاربردهای پی ال سی ها

 • کنترل وسایل برقی
 • کنترل ماشین آلات و سیستم های خط تولید
 • کنترل فرمان مدار CNC

نحوه اتصال hmi به plc دلتا، چگونه انجام می شود؟

شیوه اتصال plc به hmi

ارتباط بین HMI و PLC از طریق دو پورت مختلف صورت می گیرد. این دو پورت عبارتند از RS-485 و RS-232 .

پورت RS-232 برای اتصال hmi به plc دلتا

برای مسافت های کوتاه استفاده شده و دارای سرعت پایین است. این پورت می تواند با سرعتی بین 1 مگابایت بر ثانیه تا 15 مگابایت، انتقال دیتا را انجام دهد.

پورت RS-485

سرعت انتقال داده در این پورت نسبت به RS0232 بیشتر است. این پورت برای مسافت های 15 متر مناسب بوده و سرعت انتقال داده در آن از 10 مگابیت بر ثانیه شروع و به 1200 مگ (سرعت10 کیلوبایت بر ثانیه) می رسد. با کمک این پورت می توانید چندین دستگاه در یک شبکه واحد پشتیبانی کنید.

نحوه اتصال HMI به plc دلتا به پورت RS-232

برای ارتباط بین hmi و plc نیاز است که یک کلید در وسط سیم برق برای کنترل روشن و خاموش شدن دستگاه وجود داشته باشد. در این حالت باید از RS-232 برای ارتباط بین HMI و PLC استفاده نمایید. همچنین خط ارتباطی را به COM2 HMI و روی رابط RS-232C PLC وصل نمایید.

چگونگی اتصال اچ ام آی به پی ال سی دلتا با پورت RS-485

پورت RS-485 در زیر پی ال سی قرار دارد و به صورت پورت سریالی که در پشت HMI است اتصال پیدا می کند.

در ادامه برای تنظیمات دقیق تر باید وارد برنامه DOP-SOFT شده و به صورت زیر عمل کنیم:

در گام اول گزینه File و بعد انتخاب New

در ادامه در پنجره باز شده نوع hmi را انتخاب می کنیم.

در مرحله سوم گزینه Next را می زنیم

اگر اتصال از طریق RS-232 بین پی ال سی و hmi برقرار باشد، تغییرات دیگری نیاز نخواهیم داشت، در نهایت گزینه finish را انتخاب می کنیم.

اگر نحوه ارتباط hmi با پی ال سی دلتا از طریق پورت rs-485 باشد، از قسمت main، گزینه interface را روی پورت rs-485 تنظیم می کنیم و گزینه finish را در نهایت می زنیم.

خطا در نحوه اتصال HMI به plc دلتا

در صورتی که ارتباط بین hmi و plc به درستی صورت نگرفته باشد، با خطای Communication Error روبرو خواهیم شد. این خطا روی صفحه نمایش HMI ظاهر می شود. وقتی این اتفاق رخ می دهد باید یکبار دیگر نحوه writing و تنظیمات نرم افزاری مجدد بررسی شود.

آیا HMI می تواند مستقیما به plc دلتا متصل شود؟

واحد HMI بسته به مدلی که انتخاب می نمایید، با استفاده از ارتباطات سریال یا از طریق اتصال اترنت با PLC ارتباط برقرار می نماید. HMI ها با استفاده از نرم افزار رایگان و از طریق یک پورت سریال (USB یا درگاه استاندارد DB9) قابل برنامه ریزی هستند. بنابراین نحوه اتصال hmi به پی ال سی دلتا مستقیم نیست.

کار با دستگاه بدون نحوه اتصال hmi به plc delta

شما می توانید دستگاه ها و ماشین آلات خود را در محیط کسب و کار بدون اتصالplc به hmi راه اندازی نمایید، اما دقت داشته باشید که بدون داشتن hmi نیاز است که یک اپراتور انسانی به صورت منظم بر ماشین آلات نظارت و کنترل داشته باشد.

چطور یک اچ ام آی مناسب را برای پی ال سی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب دستگاه HMI مناسب برای پی ال سی باید به شرایط زیر توجه کنیم.

 • صفحه نمایش و میزان رزولوشن

توجه به صفحه نمایش و میزان رزولوشن اهمیت دارد، چون در اکثر موارد، کم بودن وضوح صفحه نمایش برای بررسی و نظارت مشکل ساز بوده است.

 • ارتباطات سیستمی

برای اتصال سیستم به پی ال سی، اغلب به یک پورت اترنت نیازاست، که HMI بتواند در شبکه PLC ارتباط برقرار کند.

 • بررسی کاربران و میزان گزارشات

باید بتوانید در این سیستم تعداد کاربران را تعریف نمایید.

نحوه اتصال دو HMI به plc دلتا

نحوه اتصال دو hmi به plc

در برخی پروژه ها نیاز است که دو مانیتور یا HMI را به سیستم متصل کنیم، در این حالت باید از یک مانیتور برای اعمال فرامین و از HMI دیگر باید برای مانیتور کردن وضعیت دستگاه ها استفاده شود. برای این کار می توان به دو روش عمل کرد:

هر HMI را به یکی از پورت های PLC متصل کرد و برای آدرس دهی از آدرس های معمول پی ال سی استفاده کرد.

ابتدا یک HMI را به یکی از پورت های پی ال سی اتصال داده و از پورت دیگر، این دو hmi را به هم متصل و بین شان ارتباط برقرار کنید. این روش نسبت به روش قبلی به علت استفاده از یک پورت plc به صرفه تر خواهد بود.

نتیجه گیری

در صنایع مختلف امروزه کاربرد ترکیبی استفاده از پی ال سی ها وhmi ها به صورت افزایشی در سیستم ها صورت می گیرد. به همین دلیل نحوه اتصال hmi به plcهای دلتا دارای اهمیت است. از جمله روش هایی که معمولا برای اتصال HMI به پی ال سی به کار برده می شود، استفاده از دو پورت rs-232 و RS-485 می باشد.

اگر قصد خرید hmi یا پی ال سی مناسب را دارید اما نسبت به آنها شناختی ندارید، می توانید از مشاورین مجموعه آزند اتوماسیون برای خرید بهترین نوع HMI یا plc مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 

سوالات متداول

نحوه اتصال HMI به plc دلتا به چه صورت است؟

برای اتصال HMI به پی ال سی دلتا شما می توانید از طریق دو پورتRS-232 و RS-485 اقدام کنید. این دو پورت بر روی PLC قرار دارند، تا دو بخش به هم متصل شوند.

در صورت بروز خطا در اتصال hmi به plc چگونه باید عمل کنیم؟

در صورت اعلام خطا روی صفحه hmi باید مراحل writing و تنظیمات نرم افزاری مجدد بررسی شود.

آیا اتصال plc به hmi ضروری است؟

شما می توانید plc را بدون hmi استفاده نمایید. اما دقت داشته باشید که فرآیند نظارت بر دستگاه در این حالت سخت تر خواهد بود و نیاز به حضور یک اپراتور انسانی وجود دارد.

5/5 - (3 امتیاز)

2 نظر در “بررسی 2 نحوه اتصال hmi به plc دلتا

 1. آواتار لینک کوتاه لینک کوتاه گفت:

  خیلی خوب بود آیا میشه از مطالب شما در سایتم استفاده کنم؟

  1. آواتار آزند آزند گفت:

   سلام و وقت بخیر خوشحالیم از فیدبک مثبتتان.
   بله اگر با ذکر منبع باشد ممنون میشیم.

   اگر استفاده نمودید ذکر کنید حتما به نقل از آزند اتوماسیون؛نمایندگی دلتا در لاله زار
   با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *