آموزشی

تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

دو نمونه از انواع پی ال سی دلتا که امروزه کاربرد زیادی در صنایع دارند و می‌توان در رده اقتصادی یا قیمت مناسب قرار داد، پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R و پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R هستند. اما سؤال مطرح می‌شود که تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R چیست و اساسا چه مواقعی و چطور باید تصمیم بگیریم که کدام یک برای استفاده در پروژه ما مناسب هستند. شاید بتوان گفت که در بین انواع پی ال سی های اسلیم دلتا دو نمونه بسیار معروف و پرفروش را انتخاب کرده‌ایم که خریداران همیشه موقع انتخاب و خرید بین آنها به تردید می‌افتند.

قبل از هر چیز باید گفت که همیشه بهترین گزینه در بین محصولات پی ال سی دلتا لزوما محصولی نیست که هر نوع امکانات و ویژگی‌هایی داشته باشد یا قیمت بالاتری داشته باشد. به همین دلیل در مشاوره‌های خود جهت خرید یکی از محصولات پی ال سی دلتا مثل همین دو نمونه محصول بسیار پرفروش، ابتدا نوع پروژه و نیازمندی‌های آن را بررسی کرده و سپس بهترین گزینه را برای خرید پیشنهاد می‌کنیم.

در ادامه قصد داریم فرق پی ال سی دلتا مدل ‏DVP12SE11R‏ با پی ال سی دلتا مدل ‏DVP26SE11R را به‌طور جامع و کامل بررسی کنیم تا چنانچه بین خرید این دو محصول شک دارید و نمی‌توانید انتخاب درستی داشته باشید به‌راحتی از این راهنما استفاده نمایید.

پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R چیست؟

یکی از بهترین پی ال سی های اترنت دار دلتا در سری اسلیم که دارای پورت اترنت نیز هست، همین مدل DVP12SE11R است. اگر در پروژه خود نیاز به نوعی از پی ال سی دارید که هم دو پورت RS-485 داشته باشید و هم ویژگی‌های مدل DVP12SA211R را داشته باشد و پورت اترنت هم برای آن تعبیه شده باشد، قطعا بهترین گزینه است.

در توصیف این محصول باید گفت که پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R دارای 12 ورودی و خروجی دیجیتال است و نوع آنالوگ ندارد که طبیعتا ضعف آن محسوب می‌شود. از طرفی اگر به دنبال ورودی و خروجی بیشتر از نوع دیجیتال هستید باید به سراغ مدل‌های دیگری مثل DVP26SE11R بروید. به همین دلیل است که مدل DVP12SE11R اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است و برای پروژه‌هایی با ویژگی‌های ذکر شده مناسب خواهد بود.

این مدل محصول برای پیاده‌سازی سرعت بالای برنامه‌ها مناسب بوده و از توابع کامل شبکه هم پشتیبانی می‌کند. ماژول‌های افزاینده تا 480 پورت ورودی و خروجی دیجیتال توسط این محصول پشتیبانی می‌شود. ضمنا همانطور که از اسم پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R مشخص است خروجی رله‌ای دارد.

قبل از اینکه به بررسی و مقایسه پی ال سی دلتا مدل ‏DVP12SE11R‏ و پی ال سی دلتا مدل ‏DVP26SE11R بپردازیم لازم است که با مزایا، معایب و کاربردهای پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R نیز آشنا شوید که در ادامه به‌طور کامل توضیح داده‌ایم.

پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R چیست؟

مزایای پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R

پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R جزو پی ال سی های اسلیم دلتا سری DVP است و مزایایی که در ادامه مشاهده می‌کنید باعث شده تا در صنایعی که به قابلیت‌های این چنینی نیاز دارند پرفروش باشد. به جدول زیر دقت کنید تا بیشتر با مزایا و ویژگی‌های این محصول آشنا شوید:

قابلیتویژگی
ورودی و خروجی8 ورودی دیجیتال و 4 خروجی دیجیتال، فاقد نوع آنالوگ
نوع خروجیرله‌ای
امکان اتصال ماژول آنالوگاز سمت چپ وجود دارد
امکان اتصال انکودر4 ورودی برای اتصال
قابلیت افزایش ورودی و خروجیتا 480 عدد
نشانگر LED روی PLCبله وجود دارد برای تشخیص وضعیت اتصال منبع تغذیه، ورودی و خروجی‌ها، وضعیت RUN و STOP در کنترلرها، وضعیت شبکه و بروز خطا
امکان اتصال ماژول آنالوگامکان اتصال 8 عدد از سمت چپ و راست
وجود کلید فشاری روی PLC برای تغییر وضعیت بین دو حالت RUN و STOPوجود دارد
ظرفیت حافظه برنامه نویسی16 هزار استپ
پورت اترنتدارد
پورت RS-485بله دو عدد برای اتصال به HMI و پروتکل مدباس
فیلتر IPبله دارد تا به عنوان فایروال از بدافزار و تهدیدات شبکه جلوگیری کند

معایب پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R

طبیعتا هر محصولی در کنار نقاط قوت و ویژگی‌هایی که دارد نقاط ضعفی هم خواهد داشت. بنابراین برای مقایسه و بررسی تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R لازم است معایب هم مورد توجه قرار گیرند. مهم‌ترین معایب و نواقص این محصول عبارتند از:

 • ممکن است بسته به نوع پروژه، تعداد ورودی و خروجی‌ها کافی نباشد
 • ورودی و خروجی آنالوگ ندارد
 • پورت RS232 ندارد
 • باتری بکاپ ندارد
 • ضعف داشتن در محاسبات و برنامه‌های فوق پیچیده
 • مشکل و ضعف در سیم کشی ورودی و خروجی به خاطر کوچکی سوکت و احتمال بالای خرابی آنها

معایب پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R

کاربرد پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R

نکته مهم بعدی که باید به آن بپردازیم و برای بررسی فرق پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R بسیار اهمیت دارد، کاربردهای این محصول هستند. کاربردهای پی ال سی اسلیم دلتا DVP12SE11R عبارتند از:

 • مانیتورینگ خط تولید
 • کنترل ریموت یا از راه دور دستگاه‌ها
 • مانیتورینگ دستگاه‌های خط تولید
 • کنترل دستگاه‌های اتوماسیون خانگی
 • کنترل دستگاه‌های چاپ و پرکنی
 • کنترل موقعیت‌یابی سروو موتور 2 محوره
 • دستگاه برش مواد
 • بالابر اصلی جرثقیل
 • گیره مواد که توسط سروو دلتا کنترل می‌شوند
 • تجهیزات مورد استفاده در صنایع الکترونیک نوری
 • صنایع نیمه هادی
 • صنایع نساجی
 • کاربردهای با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و اتوماسیون ساختمان
 • کنترل نوار نقاله
 • ماشین آلات صنعت ریسندگی
 • پله‌های برقی
 • دستگاه‌های بسته‌بندی

کاربرد پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R

پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R چیست؟

تا اینجا برای مقایسه پی ال سی دلتا مدل ‏DVP12SE11R‏ و پی ال سی دلتا مدل ‏DVP26SE11R با جنبه‌های مختلف و مهم پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R آشنا شدید. اکنون برای بررسی دقیق تفاوت این دو محصول ابتدا به معرفی پی ال سی دلتا مدل ‏DVP26SE11R می‌پردازیم و سپس مزایا، معایب و کاربردهای آن را بررسی خواهیم کرد.

یکی از محصولات پرفروش پی ال سی برند دلتا، همین مدل DVP26SE11R است. این مدل، محصولی است که با ورودی و خروجی‌های بیشتر و البته با قابلیت اترنت کارایی بهتر و بیشتری پیدا کرده است. با این حال از سمت چپ نمی‌توان آن را توسعه داد و نسبت به مدلی که بررسی کردیم یعنی DVP12SE11R یک پورت RS-485 هم کمتر دارد.

با این حال ورودی و خروجی‌های این مدل هم رله‌ای است و بنابراین اگر نیاز شما به محصولی مشابه ولی از نوع ترانزیستوری است می‌توانید محصولی مثل DVP12SE11T بخرید. منبع تغذیه این محصول هم ولتاژ 24 ولت است و مانند محصولی که بررسی کردیم، ورودی و خروجی آنالوگ ندارد و تماما دیجیتالی است.

پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R چیست؟

مزایای پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

در ادامه بررسی تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R به مهم‌ترین بخش یعنی مزایا و ویژگی‌ها رسیدیم. در این بخش قصد داریم به بررسی ویژگی و مزایای مدل DVP26SE11R بپردازیم تا راحت‌تر بتوانید تصمیم‌گیری کنید.

قابلیتویژگی
ورودی و خروجی14 ورودی دیجیتال و 12 خروجی دیجیتال، فاقد نوع آنالوگ
نوع خروجیرله‌ای
امکان اتصال ماژول آنالوگاز سمت چپ امکان توسعه نیست و سمت راست وجود دارد
امکان اتصال انکودر4 ورودی برای اتصال
قابلیت افزایش ورودی و خروجیتا 480 عدد
نشانگر LED روی PLCبله وجود دارد برای تشخیض وضعیت اتصال منبع تغذیه، ورودی و خروجی‌ها، وضعیت RUN و STOP در کنترلرها، وضعیت شبکه و بروز خطا
امکان اتصال ماژول آنالوگامکان اتصال 8 عدد از سمت راست
وجود کلید فشاری روی PLC برای تغییر وضعیت بین دو حالت RUN و STOPوجود دارد
ظرفیت حافظه برنامه نویسی16 هزار استپ
پورت اترنتدارد
پورت RS-485بله یک عدد برای اتصال به HMI
پورت RS232یک پورت برای آپلود و دانلود
فیلتر IPبله دارد تا به عنوان فایروال از بدافزار و تهدیدات شبکه جلوگیری کند
RTCدارد

معایب پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R در کنار مزایا، ویژگی و قابلیت‌هایی که دارد معایبی هم دارد که باید به آنها دقت کرد تا در خرید دچار اشتباه نشوید. معایب این محصول عبارتند از:

 • امکان اتصال از سمت چپ وجود ندارد
 • تعداد پورت RS485 آن یکی کمتر است
 • ورودی و خروجی آنالوگ ندارد
 • فاقد باتری بکاپ
 • بعد از گذشت دو هفته، تاریخ و ساعت پی ال سی صفر می‌شود

معایب پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

کاربرد پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

آخرین موردی که باید قبل از ارائه مقایسه کامل در خصوص تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R بررسی کنیم، کاربردهای محصول DVP26SE11R است. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل از راه دور دستگاه‌ها
 • کنترل و مانیتورینگ خط تولید
 • اتوماسیون خانگی
 • کنترل دستگاه‌های چاپ و دستگاه‌های پرکنی

کاربرد پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

مقایسه پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R

با توجه به مواردی که تا الان بررسی شدند، از جمله مزایا، ویژگی، معایب و کاربردهای این دو محصول بیان تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R بسیار ساده بوده و می‌توانید به‌راحتی تصمیم‌گیری کنید. با توجه به شناخت کامل ما به عنوان نمایندگی دلتا در لاله زار که وارد کننده اصلی این محصولات هستیم تفاوت‌های این دو محصول به‌طور کلی عبارتند از:

ویژگیDVP12SE11RDVP26SE11R
ورودی و خروجی دیجیتالدارددارد
ورودی و خروجی آنالوگنداردندارد
تعداد ورودی و خروجی بالاندارد6 ورودی بیشتر و 8 خروجی بیشتر دارد
پورت RS485 بیشترنداردیک پورت بیشتر دارد
توسعه از سمت چپداردندارد
نشانگر وضعیت LED روی PLCدارددارد
ورودی برای اتصال انکودردارددارد
خروجی از نوع رله‌ایدارددارد
ورودی و خروجی آنالوگنداردندارد
قیمت ارزاندارد - به دلیل قابلیت‌های کمترندارد
کاربرد بیشترندارد - به دلیل قابلیت‌های بیشتر

سخن آخر

در این مطلب به‌طور کامل در خصوص تفاوت پی ال سی دلتا مدل DVP12SE11R با پی ال سی دلتا مدل DVP26SE11R صحبت کردیم و با بیان دقیق ویژگی، مزایا، معایب و کاربردها به شما کمک کردیم تا خیلی راحت و فقط با مطالعه همین متن بتوانید محصول مدنظرتان را با توجه به حوزه کاری و نیازمندی‌ها انتخاب کرده و خریداری کنید. شما می‌توانید قبل از خرید از مشاوره تخصصی و فنی رایگان تیم ما نیز بهره‌مند شوید. دقت داشته باشید که تجهیزات اتوماسیون صنعتی که قابلیت کمتری نسبت به نوع مشابه خود دارند لزوما محصول با کیفیت پایین‌تری نیستند و چه بسا با توجه به نیازی که دارید بهترین گزینه هم باشند.

 

سوالات متداول

چرا محصول DVP12SE11R نسبت به DVP26SE11R ارزان‌تر است؟

به دلیل داشتن ورودی و خروجی کمتر قیمت کمتری دارد.

کدام یک از محصولات DVP26SE11R و DVP12SE11R ارزش خرید بالاتری دارد؟

با توجه به نیاز حوزه کاری شما باید انتخاب شود و نمی‌توان گفت لزوما یک مدل بهتر از دیگری است.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *