آموزشی, شبکه های صنعتی

نقش هوش مصنوعی در اتوماسیون صنعتی (کاربرد AI در آینده کنترل صنعتی)

هوش مصنوعی در اتوماسیون صنعتی چه تاثیری دارد

اهمیت استفاده از هوش مصنوعی در اتوماسیون صنعتی چیست؟ این فناوری نوین چه کاربردی در تجهیزات صنعتی دارد؟ به مدد استفاده از هوش مصنوعی در حوزه اتوماسیون صنعتی، می توان مدیریت و کنترل فرایندهای صنعتی را تسهیل کرد. سیستم های مبتنی بر این فناوری با تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده ها، نقش مهمی در بهینه سازی فرایندهای تولید ایفا می کنند. با ادغام الگوریتم های هوش مصنوعی بر تجهیزات و دستگاه های اتوماسیون صنعتی چون پی ال سی، اچ ام آی، ماژول توسعه دلتا، اینورتر و … می توان عملکرد آنها را به شکل قابل توجهی بهبود بخشید.

ماندگاری تجهیزات، افزایش بهره وری و کاهش اتلاف انرژی، مهم ترین مزایایی هستند که استفاده از این فناوری در حوزه اتوماسیون صنعتی به ارمغان می آورد. با توجه به پتانسیل بیشتر استفاده از سیستم های صنعتی هوشمند در آینده، بهتر است درباره قابلیت ها و کاربردهای این تکنولوژی نوین اطلاعات کافی داشته باشید.

کاربردهای هوش مصنوعی در اتوماسیون صنعتی

هوش مصنوعی (AI) به عنوان یک فناوری هوشمند قابلیت ها و امکانات زیادی را در حوزه اتوماسیون صنعتی به ارمغان می آورد. الگوریتم های پیشرفته و قدرت پردازشی بالای این تجهیزات بهره گیری از امکانات هوش مصنوعی را فراهم می سازد. با استفاده از این دو ترکیب قدرتمند می توان فرایندهای صنعتی را به شکلی بهینه تر مدیریت کرد.

1. درک بهتر مشکلات و خطاهای تجهیزات صنعتی

یکی از کاربردهای مهمی که استفاده از هوش مصنوعی در حوزه اتوماسیون صنعتی فراهم کرده است، امکان پیش بینی خرابی سیستم ها و تجهیزات مختلف است. این فناوری با آنالیز اطلاعات مختلفی چون دما، توان و … و شناسایی موارد غیر طبیعی چون لرزش دستگاه، تشخیص موقعیت هایی با احتمال خطای بالا را فراهم می کند.

 درک بهتر خطاها و مشکلات احتمالی دستگاه های کاربردی با کمک این فناوری و ارائه راه حلی مناسب قبل از بروز خطر نقش موثری در عملکرد بهتر این تجهیزات دارد. با استفاده از فناوری هوش مصنوعی مدت زمان کمتری برای حل مشکلات و عیوب تجهیزات مختلف تولید صرف می شود. بنابراین، احتمال کمتری برای از کار افتادن خط تولید وجود دارد و در نهایت خسارت کمتری متوجه صاحبین کسب و کار می شود.

2. تعمیر و نگهداری تجهیزات اتوماسیون صنعتی

تعمیر و نگهداری تجهیزات اتوماسیون

بهبود عمر مفید یا دوام تجهیزات صنعتی و کاهش هزینه های نگهداری از آنها یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت است. به مدد استفاده از این فناوری در اتوماسیون صنعتی می توان پیش بینی های لازم را جهت نگهداری و تعمیر دستگاه های متنوع خط تولید انجام داد. هوش مصنوعی با آنالیز دیتاهای حاصل از عملکرد هر یک از دستگاه های خط تولید و الگوریتم های خود می تواند ضمن پیش بینی نیاز تعمیراتی دستگاه ها از معیوب شدن آنها جلوگیری کند.

3. تسهیل برنامه نویسی تجهیزات اتوماسیون صنعتی

هوش مصنوعی در اتوماسیون صنعتی جهت برنامه نویسی تجهیزاتی چون پی ال سی، اچ ام آی، اینورتر، سروو موتور و …. قابل استفاده است. با ساخت ابزارهای مورد نیاز برای سهولت بیشتر برنامه نویسی صنعتی و استفاده از این فناوری هوشمند می توان به تحولی بزرگ در همگرایی تکنولوژیک هوش مصنوعی و اتوماسیون صنعتی امیدوار بود.

4. افزایش کیفیت و دقت عیب یابی محصولات خط تولید

بررسی سلامت و کیفیت محصولات تولید شده در یک خط تولید برای بازار پسندی و اطمینان از رضایت مشتری اهمیت بالایی دارد. نیل به این هدف با استفاده از متدهای داده کاوی و رصد لحظه ای خط تولید با فناوری هوش مصنوعی فراهم شده است.

به مدد بکارگیری دوربین های هوشمند و نرم افزارهای مجهز به این فناوری امکان بررسی کیفی محصولات خط تولید با سرعتی بیشتر، زمان و صرف هزینه ای کمتر امکان پذیر می شود.

5. تصمیم گیری Real-time جهت افزایش کارآمدی فرایندها

هوش مصنوعی تصمیم گیری Real-time یا بلادرنگ را در اتوماسیون صنعتی توانمند می سازد. با تحلیل داده های حاصل از یک اتفاق و قرار دادن آن در اختیار کاربران هوش تجاری بهینه سازی فرایندهای تولید با سرعتی بالا و کمترین تاخیر انجام می شود. هوش مصنوعی بر اساس تحلیل و ارائه داده های عینی تصمیمات خود را به سرعت اجرا می کند. این روند به افزایش کارآمدی فرایندها در صنایع مختلف کمک موثری می کند.

6. ساخت ربات های هوشمند و بهینه سازی فرایندها

بکارگیری ربات ها و اتوماتیک کردن فرایندهای تولید یکی دیگر  از کاربردهای هوش مصنوعی در اتوماسیون صنعتی است. به مدد استفاده از این فناوری امکان کنترل و هدایت این ربات ها به صورت هوشمندانه و افزایش دقت، انعطاف پذیری و بازدهی فرایندها فراهم می شود. بدین ترتیب، ضمن کاهش هزینه های عملیاتی و بروز خطاهای احتمالی می توان اجرای فرایندها را نیز تسریع بخشید. بهینه سازی فرایندها با کمک این فناوری انجام کارهای تکراری یا خطرناک را از دوش منابع انسانی خارج می سازد و مدیریت بهتر آنها را برای تمرکز بر فعالیت های استراتژیک و ارزش محور فراهم می کند.

ربات های هوشمند و بهینه ساز

7. افزایش ایمنی فضای کار

استفاده از هوش مصنوعی جهت اجرا کردن فرایندهای تولید به صورت خودکار تاثیر قابل توجهی در کاهش خطاهای انسانی و پیش بینی خطرات و مشکلات موجود دارد. سیستم های ایمنی هشدار دهنده در این فناوری با نظارت بر محیط کار خطرات احتمالی را پیش بینی می کند. خاموش کردن تجهیزات در موقعیت های اضطراری یا هشدار دادن به پرسنل در شرایط خطرناک بخشی از قابلیت های این فناوری جهت افزایش امنیت فضای کار هستند.

8. بهبود بهره وری با استفاده از الگوریتم های بهینه سازی

با استفاده از الگوریتم های بهینه سازی هوش مصنوعی می توان عملکرد فرایندهای صنعتی را بهبود بخشید. این الگوریتم ها با تجزیه و تحلیل داده ها بهترین تنظیمات و راهبردها را برای سیستم های اتوماسیون صنعتی ارائه می دهند. بهینه کردن پارامترهای مربوط به تجهیزات و فرایندهای تولید و پیش بینی خطرات احتمالی فرایندهای صنعتی از دیگر مزایایی است الگوریتم های بهینه سازی هوش مصنوعی در حوزه اتوماسیون صنعتی به ارمغان می آورد.

در پایان، تحول عظیم اتوماسیون صنعتی با به کارگیری هوش مصنوعی

جهت رقابت در بازار پر سرعت جهانی همگرایی تکنولوژیک هوش مصنوعی و اتوماسیون صنعتی برای صنایع مختلف یک ضرورت محسوب می شود. با کمک هوش مصنوعی در اتوماسیون صنعتی می توان بهترین کارایی و عملکرد تجهیزات را با کمترین هزینه به دست آورد. استفاده از هوش مصنوعی در صنعت اتوماسیون تعامل بهتر و راحت تر متخصصین این حوزه و تجهیزات را فراهم می کند.

این ویژگی نظارت و کنترل سیستم های پیشرفته و پیچیده را تسهیل می سازد. افزایش بهره وری و کیفیت تولید، صرفه جویی در هزینه ها، کاهش ضایعات و افزایش عمر مفید تجهیزات از دیگر مزایایی هستند که به کارگیری این فناوری نوین برای صاحبان صنایع مختلف به ارمغان می آورد.

قطعا کیفیت بالای تجهیزات اتوماسیون صنعتی فاکتور مهمی جهت بهینه سازی فرایندهای تولید و  افزایش بهره وری با استفاده از این تکنولوژی نوین است. گروه فنی و مهندسی آزند اتوماسیون با عرضه برترین برندهای تجهیزات اتوماسیون صنعتی اطمینان خاطر شما را از خرید محصولی اصل و با کیفیت فراهم می کند.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *